Polonia do të dërgojë tanke gjermane në Ukrainë, nëse një “koalicion i vogël” vendesh pajtohet

Ilustrim

“Qeveria polake do të dërgojë tanke luftarake Leopard 2 në Ukrainë, nëse ajo arrin të ndërtojë të paktën… një ‘koalicion të vogël shtetesh’ të cilët do të bëjnë të njëjtën gjë”.

Kështu ka thënë kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki.

“Nëse ai ‘kusht’ plotësohet, Polonia do të ishte e gatshme të transferonte tanket e prodhimit gjerman me ose pa miratimin e Berlinit”, ka thënë tutje Morawiecki.

Çdo transferim i tankeve Leopard 2 zakonisht kërkon leje nga Gjermania, shkruan CNN.

“Ne do të aplikojmë për një pëlqim të tillë, por kjo është një temë dytësore,” ka thënë Morawiecki.

“Edhe nëse nuk e marrim këtë pëlqim në fund, si pjesë e një koalicioni të vogël, edhe nëse gjermanët nuk do të jenë në këtë koalicion – ne përsëri do t’i dorëzojmë tanket tona, së bashku me të tjerët, në Ukrainë”, ka shtuar ai.

Ndër të tjera, ai ka theksuar se kushti për momentin është ndërtimi i të paktën një “koalicioni kaq të vogël shtetesh dhe për këtë çështje… po kontaktojmë me partnerët tanë në Evropën Perëndimore”.

Thirrjet e përsëritura të Ukrainës për më shumë tanke kanë qenë objekt i bisedimeve diplomatike të nivelit të lartë në javët e fundit dhe Gjermania deri më tani i ka rezistuar presionit në rritje për të autorizuar një transferim tankesh.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika