Polonia investon 2.2 miliardë euro në përforcimin e kufirit me Rusinë dhe Bjellorusinë

Polonia po investon rreth 2.2 miliardë euro për të rritur sigurinë dhe parandalimin përgjatë kufirit të saj me Rusinë dhe Bjellorusinë

Kryeministri i Polonisë, Donald Tusk

Polonia po investon rreth 2.2 miliardë euro për të rritur sigurinë dhe parandalimin përgjatë kufirit të saj me Rusinë dhe Bjellorusinë, njoftoi të shtunën kryeministri Donald Tusk.

Tusk zbuloi se projekti Shield-East, i cili përfshin ndërtimin e fortifikimeve ushtarake, tashmë ka filluar. Duke theksuar pozicionin strategjik të Polonisë në krahun lindor të NATO-s dhe Bashkimit Evropian, Tusk nënvizoi përgjegjësinë e vendit për sigurinë e Evropës.

“Ne kemi marrë vendimin për të investuar në sigurinë tonë dhe para së gjithash në një kufi të sigurt lindor, rreth 10 miliardë zloty (2.2 miliardë euro)”, tha Tusk, raporton euronews.

Ai shpjegoi se projekti përfshin ndërtimin e një kufiri të fortifikuar dhe të modifikuar mjedisor për të siguruar që ai të jetë i padepërtueshëm nga armiqtë e mundshëm.

“Ne kemi filluar këto punë, për ta bërë kufirin e Polonisë një kufi të sigurt në kohë paqeje dhe të padepërtueshëm për një armik në kohë lufte,” shtoi ai.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika