Portrete nga letra

Mimoza Studenica është një artiste unike nga Prishtina. Punimet e saj nga letra pasqyrojnë karakterin e saj. Ndjenja, eksperimenti, komunikimi mund të vërehen në veprat e saj

Ilustrim

Organizimi i saj i ka sjellur shumë suksese, së bashku edhe me synimet që po arrin gjatë gjithë kohës.

Koncentrimi e durimi i saj plotësuan sferën e artit në Kosovë duke sjellur diçka të re.

Shumë fytyra të njohura shihen këtu, me dëshirën që Kosovës t’ia vë në pah vlerat e saj artistike.

Mimoza Studenica

Ajo na njohu për nga afër me punimin e saj të parë, e që patjetër ishte sfidues.

Sipas Studenicës, ngjyrat e lloj-llojshme janë të rëndësishme në artin që bën.

Ngjyrat janë veglat më të rëndësishme për të arritur në qëllimin kryesor që është mesazhi. Strategjia ekziston në kombinimin e tyre e për këtë nevojitet mjeshtëria sikurse ajo e Mimozës.

Portofolio i Studenicës po pasurohet çdoherë e më shumë, krejt kjo falë imagjinatës së pashterur që ajo ka edhe sot.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika