Portugalia mposht Ganën, shënon fitoren e parë në Katar

Portugezët në përballjen e parë të fazës grupore në Kampionatin Botëror kanë fituar me rezultat 3-2 kundër Ganës

Kombëtarja e Portugalisë ka shënuar fitoren e parë në Kampionatin Botërorë me rezultat 3:2.

Cristiano Ronaldo u bë lojtari i parë që shënon në pesë Kupat e Botës pasi penalltia e tij ndihmoi Portugalinë të siguronte fitoren ndaj Ganës në një përballje emocionuese.

Përfaqësuesja e Portugalisë nuk ka lejuar të ndodh një befasi sikur ajo e ndeshjes së humbur të Argjentinës së Messit kundër Arabisë Saudite.

Portugezët në përballjen e parë të fazës grupore në Kampionatin Botëror kanë fituar me rezultat 3-2 kundër Ganës.

Golin e parë nga penalltia e kishte shënuar Ronaldo, ndërsa golin e dytë e ka asistuar Bruno Fernandes duke u shënuar nga Felix në minutën e 87-të.

Nuk kishin kaluar shumë minuta prej se kishte hyrë në lojë Rafael Leao dhe sulmuesi i Milanit e realizoi golin e sigurisë në minutën e 80-të. Asistues sërish ishte Bruno Fernandes.

Gana barazoi kundër ndeshjes kur Andre Ayew, sulmuesi i tyre veteran, gjuajti në shtëpi nga afër në minutën e 73-të, por Portugalia u përgjigj menjëherë me golat e shpejtë nga Felix dhe zëvendësuesi Leao.

Pas kësaj fitoreje, Portugalia është në krye të Grupit H me tri pikë, derisa nga një pikë e kanë Uruguai dhe Koreja e Jugut, kurse Gana ndodhet në fund pa pikë.

Analizat

Pesë yje të rinj në Kupën e Botës 2022

Kemi dy ditë pushim sa i përket aksionit në fushë në Kupën e Botës 2022, por kjo na bënë të mendojmë më shumë rreth...

Ramos duke zëvendësuar Ronaldon “bëri diferencën për Portugalinë”

Ishte një arritje që i bëri ata të përpiqeshin për librat e rekordeve. Njeriu i parë që shënoi një hat-trick në fillimin e tij...

Trajneri i Portugalisë thotë se roli i Ronaldos ‘do të...

Roli i sulmuesit portugez, Cristiano Ronaldo, për pjesën e mbetur të Kupës së Botës është diçka që duhet të "përcaktohet", kshtu është shprehur trajneri...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika