Portugalia kualifikohet për Kampionatin Botëror – Katar 2022

Golshënuesi portugez, Bruno Fernandes në ndeshjen e vlefshme për kualifikim në finalet e Kupës së Botës në Katar, dërgoi Portugalinë me dy golat e shënuara ndaj musafirëve, Maqedonisë së Veriut.

Zhurma e madhe nga 50 mijë tifozë në një stadium të Dragao në Porto të Portugalisë, ekipi i portugez dominoi lojën që në fillim, por u përpoq të thyente mbrojtjen e fortë të Maqedonisë së Veriut, duke arritur vetëm tre goditje në portë pavarësisht se kishte pothuajse 70% të zotërimit të topit.

Fernandes, ndryshoi rezultatin në minutën e 309të të pjesës së parë, me një pasim nga bashkëlojtari Cristiano Ronaldo. Fernandes vulosi kalimin e skuadrës së tij në Katar në minutën e 65-të, kur përfundoi një kundërsulm rrufe duke e goditur topin pas portierit Stole Dimitrievski.

Cristiano Ronaldo dhe Bruno Fernandes

27-vjeçari Diogo Jota, vulosi fitoren e Portugalisë në minutën e 65-të, duke goditur nga afër me krosim.

Me tifozët e tyre të gëzuar që qëndruan në tribuna për më shumë se 15 minuta pas lojës, duke kënduar dhe brohoritur, ndërsa lojtarët përfundonin një xhiro fitoreje duke mbajtur një flamur të madh të Portugalisë.

Ekipi i Portugalisë në finale shkoi pasi në “Estadio do Dragao”, eliminoi Turqinë me rezultat 3-1.

Portugalia, e cila fitoi Kampionatin Evropian 2016 në Francë, u kualifikua për të gjashtën herë radhazi në finalet e Kupës së Botës dhe nuk ka munguar ende në një kompeticion të madh ndërkombëtar në 20 vitet e fundit.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika