Premiera e veprës “Monade” nga Robert Bisha hap sezonin e ri të Filharmonisë

Me premirën e veprës “Monade” nga Robert Bisha është hapur sezoni i ri i Filharomonsë së Kosovës, dhe gjithashtu edhe kremtimi i 70 vjetorit të kinemasë Lumbardhi

Kompozitori, Robert Bisha

Kompozitori Robert Bisha ka ka përformuar veprën “Monade” se bashku më Filharmoninë e Kosovës në Kino Lumbardhi

“Monade” është një kompozim nga vetë Robert Bisha, një kompozim jo i zakonshëm për Filharmoninë e Kosovës më një formacion duke përfshirë orkestrën, pjesë të korit, solistë, dy gitara elektrike, piano dhe çifteli përfomuar nga vetë Robert Bisha.

Nëpërmjet një njoftimi Ministria e Kulturës, Rinisë e Sportit ka thënë se ky është një bashkëdyzim shumë i rëndësishëm i talenteve, zhanreve dhe kapaciteteve shprehëse muzikore në rrafshin stilistik nga institucioni më i lartë i muzikës koncertale në Kosovë dhe një moment mjaft me rëndësi për qytetin e Prizrenit.

Kompozitori Bisha u rikthye në Prizren për një qëndrim artistik, ku edhe filloi procesin për hulumtim dhe kompozim, duke e parë nga afër dhe duke njohur historinë e Kino Lumbardhit dhe rrethanat e ndryshueshme përgjatë 70 viteve të kësaj kinemaje.

Giithashtu kjo përfromanncë është përcjellur më video-imazhe në një projektor.

Vepra “Monada” ka një narrativë në secilën nga tetë pjesët e saj dhe mundohet ta shohë në çdo këndvështrim Prizrenin. Ka qenë “Lumbardhi” vendi ku kompozitori mbajti të vetmin koncert gjatë vitit 2020 në kohën e pandemisë, kur në prani të 50 personave në bahçe kishte interpretuar “Home Neverland” për solo-piano.

Ndërkaq, përpos hapjes se sezonit të ri të Filharmonisë së Kosovës, kjo premier ishte edhe kremtimi i 70 vjetorit të themelimit të kinemasë Lumbardhi.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika