Presidenca çeke: Po punojmë shumë për një kompromis të mirë për Kosovën

Grupin punues i Bashkimit Evropian për viza, ende nuk e ka kaluar propozimin e Çekisë për liberalizimin e vizave për Kosovën. Presidenca e këtij shtetit ndër tjerash, i ka thënë Televizionit se nuk do të ndalen deri tek gjetja e një kompromisi të favorshëm për Kosovën për liberalizim

Liberalizimi i vizave po vazhdon të pengohet nga disa shtete anëtare të BE-së, që nuk e kanë pranuar ende sovranitetin e Kosovës.

Ani pse Spanja, Sllovakia kanë dërguar vërejtjet e tyre tek Çekia, që kryeson me Presidencën e Këshillit të Bashkimit Evropian, kjo nuk ka shuar të gjitha shpresat që liberalizimi i vizave të ndodh në fund me 1 dhjetor 2023.

Të paktën kështu i ka thënë Televizionit Dukagjini, Përfaqësuesja e Presidencës Çeke në këtë institucion të rëndësishëm të BE-së.

“Negociatat për liberalizimin e vizave për Kosovën po vazhdojnë. Presidenca çeke mori disa reagime për propozimin, kështu që ka ende disa pyetje që duhen sqaruar. Ne patjetër po punojmë shumë dhe ende shpresojmë se do të jemi në gjendje të bëjmë një kompromis të mirë edhe për Kosovën dhe BE-në. Fatkeqësisht, nuk mund të flas as për shtetet anëtare konkrete dhe shqetësimet e tyre dhe as për hapat e ardhshëm që do të vendosim, pasi kjo mund të ndikojë në përpjekjet tona për të arritur një marrëveshje sa më shpejt të jetë e mundur për Kosovën”, thuhet në përgjigjen e Presidencës çeke.

E për shtyrjen edhe për një muaj tjetër, të vendimit që Kosovës i heq regjimin e vizave, presidenca çeke nuk e ka konfirmuar ende një gjë të tillë.

Megjithatë, nga zyra e Besnik Bislimit shprehen optimist se ky proces do të përfundoj së shpejti.

“Kosova i ka plotësuar kriteret dhe kërkojmë që ky vendim të merret sa më shpejt. Ne shpresojmë që të ketë konsensus të plotë mes shteteve anëtare dhe të riafirmohet qëndrimi i mëhershëm i Komisionit dhe Parlamentit Evropian. Çështja vazhdon të jetë në procedurë në Grupin teknik të vizave, që pritet të takohet sërish javën tjetër. Presidenca Çeke po punon intenzivisht me shtetet anëtare për të adresuar shqetësimet e tyre”, ka deklaruar Klisman Kadiu, Këshilltar i Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi.

Ne ndërkohë, anëtarë të shoqërisë civile, thonë se rasti i vizave për Kosovën, stimulon shtetet anëtare të vendosin në të ardhmen në bazë të parapëlqimeve politike.

“Tani kemi të bëjmë me vendime politike që iu jep mundësi vendeve anëtare të votojnë në bazë të parapëlqimeve politike dhe paragjykimeve politike, e jo bazuar në faktet teknike që tregohen qartë nga Komisioni Evropian që Kosova i ka përmbushur tash e disa vite më parë. Kjo madje mund të krijojë një lloj averzioni ndaj vendimmarrjes së BE-së dhe BE-së si institucion supranacional, pasi legjitimiteti i BE-së varet edhe nga shpërblimi që u ipet vendeve kur ato shënojnë progres  në fusha të caktuara” thënë Arbër Fetahu nga GLPS.

Propozimi i Çekisë, ishte që hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave për Kosovën të lidhej me funksionalizimin e sistemit të udhëtimit ETIAS, siç kërkoi Franca, por që data e fuqizimit të vendimit të jetë jo më vonë se 1 dhjetori i vitit 2023.

Ky propozim kishte kaluar në të ashtuquajturën procedurë të heshtur, që të gjitha shtetet anëtare të BE-së, t’i paraqesin vërejtjet e tyre.

Në rast se nuk do të kishte vërejtje, atëherë do të kalonte për miratim ky propozim tek ambasadorët e BE-së, mirëpo kjo u prish nga Spanja e disa shtete tjera.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika