Presidenca hesht për ambasadorin Martin Berishaj, PDK kërkon sqarime

Zyra e Presidentes Vjosa Osmani nuk ka kthyer përgjigje gjatë ditës rreth skandalit ku po dyshohet se është përfshirë ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj. Këtë heshtje dhe mos shkarkimin e tij ende pas raportimit në media për afera korruptive, po e kritikojnë shoqëria civile e opozita. PDK-ja madje ka ngritur disa pyetje për Presidenten Osmani, përfshirë marrjen e shtetësisë së Kosovës nga Berishaj vetëm pak ditë para se të dekretohej ambasador

Ilustrim

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ajo që kishte vendosur për dekretimin e Martin Berishajt në pozitën e ambasadorit në Kroaci, nuk po e thotë asnjë fjalë për kërkesat tani për shkarkim të tij.

Ambasadori po dyshohet se është përfshirë në një skandal financiar në Slloveni, përfshirë shpëlarje parash.

Një ditë pas deklaratës së ministres Gërvalla, se nuk mund të shkarkohet Berishaj bazuar në spekulime, ani se në Prishtinë ka një hetim për të,  Zyra e Presidentes nuk ka kthyer përgjigje në pyetjet e televizionit Dukagjini për këtë çështje.

Të heshtur jo, por pa një përgjigje konkrete gjatë së martës, ishin edhe në Prokuroria Themelore në Prishtinë, aty ku vitin e kaluar u ngrit edhe një kallëzim penal kundër ambasadorit Berishaj,  për mos deklarim të pasurisë.

Në përgjigjen e tyre, thuhet se në këtë fazë të procedurës penale nuk mund të japim informata të tjera.

Prokuroria Themelore në Prishtinë  njofton lidhur me kallëzimin penal kundër M.B., në drejtim të veprës penale se “Mos raportimi ose raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose i detyrimeve financiare”, nga neni 430 të KPRK-së, se në këtë çështje penale janë duke u ndërmarrë veprime hetimore nga ana e Prokurorit të Shtetit”.

Mbylljen hermetike të dy liderëve shtetërorë dhe mos shkarkimin e Berishajt ende, partia më e madhe opozitare po e cilëson si dështim të institucioneve shtetërore.

“Tek Afera Martin Berishaj, shkarkimi nuk mjafton. Të dhënat e publikuara nga mediumet e ndryshme ndërkombëtare duhet të jenë alarm për institucionet e Republikës së Kosovës. Për më tepër, sot, më shumë se kurrë, Kryemininisti duhet t’u japë përgjigje një vargu të pyetjeve të cilat i kemi parashtruar tash e një vit. Si i është dhënë shtetësia Martin Berishajt brenda natës? Si e ka marrë certifikatën e sigurisë nga AKI? A janë përdorur 1 milion e 470 mijë euro për të financuar fushatën e Lëvizjes Vetëvendosje dhe Listës Guxo”, ka thënë Vlora Çitaku, nënkryetare e PDK-së.

Pikëpyetje për dekretimin e Berishajt ka edhe ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla.

“Ambasadori Martin Berishaj NUK ka mundur të dekretohet nga Presidentja Osmani pa verifikimin paraprak të sigurisë, e cila bëhet nga AKI. Nëse këto pretendime që i mveshen figurës së Ambasadorit konfirmohen si të vërteta, atëherë kjo vë në pikëpyetje integritetin dhe profesionalizmin e AKI-së e cila gjatë verifikimit paraprak të sigurisë ka dështuar të zbulojë një involvim kaq skandaloz të personalitetit në fjalë”, ka deklaruar ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj- Stublla.

Por, mosshkakrimi i Berishajt, po vlerësohet se mund të ketë pasoja të shumëfishta negative për Kosovën në arenën ndërkombëtare.

“ Ky rast do ta dëmtoj imazhin politik të Kosovës, pasi do të dëshmohet se Kosova nuk ka asete të moralshme e profesionale që I vendos në këto pozita dhe e dyta do të dëshmohet se Kosova  ka e ka vështirë ti korrigjoj gabimet”, ka thënë analisti politik në vend Artan Muhaxhiri.

Gjatë muajit prill, mediat në Slloveni raportuan për përfshirje në shpërlarje parash të tani kryeministrit slloven Robert Golob, e që sipas po të njëjtave burime, ambasadori Martin Berishaj e kishte bërë transportimin e parave kesh nga kompania e tij në Mal të Zi tek politikani slloven.

 

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika