Presidenca në Këshillin e Sigurimit, përgjegjësi për Shqipërinë

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka ka njoftuar se, presidencën në Këshillin e Sigurimit (KS) të Kombeve të Bashkuara, Shqipëria e merr në muajin qershor.

Kjo po shihet si përgjegjësi dhe sfidë për vendin, ka thënë ajo para stafit të Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB).

Ajo ka lavdëruar punën e suksesshme të delgacionit shqiptar në KS, në fillim të mandatit të tyre.

“Kjo ka bërë që të rritet shumë edhe imazhi i Shqipërisë në botë”, kështu tha ministrja përgjatë fjalimit të saj.

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka në takim me stafin diplomatik shqiptarë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB)

Shqipëria nga një shtet që me vështirësi të mëdha është pranuar në OKB, tani ajo ka radhën të kryesojë organin më të rëndësishëm të OKB-së.

“Shqipëria do të kryesojë Presidencën e Këshillit të Sigurimit në muajin qershor, çka është edhe momenti kulmor i punës sonë gjatë vitit të parë të mandatit, jo vetëm në terma prestigji, por edhe sepse vendi ynë do të marrë një rol akoma më të rëndësishëm në përcaktimin e agjendës dhe punës së Këshillit të Sigurimit dhe do të ketë mundësinë të avancojë akoma më shumë agjendën e prioriteteve dhe interesat e Shqipërisë”, shtoi Xhaçka.

Në agjendën e KS-së, prioritet mbeten përpjekja globale kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe ajo për barazi gjinore.

Agjenda për paqe dhe siguri globale është një ndër detyrat kryesore të Shqipërisë në KS.

Shqipëria në detyrën e saj të re do të jetë e përkushtuar, që vëmendja për Ukrainën të jetë e pakushtëzuar.

Ministrja Olta, e sheh si një mundësi të volitshme për të avancuar me agjendën e prioriteteve ndërkombëtare.

Xhaçka: Shqipëria koordinim me partnerët për presion ndaj Rusisë që të ndalojë sulmet ndaj civilëve - Telegrafi
Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka

Shqipëria, për këtë arsye, duhet të përkushtohet dhe ta shfrytezojë këtë periudhë të caktuar që të lobojë më shumë.

Në bazë procedurale, Shqipërisë do t’i takojë presidenca e këshillit dy herë gjatë mandatit dyvjeçar. Ky funksion ka një rotacion mujor mes 15 vendeve pjesëtare.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika