Presidenti finlandez optimist se kundërshtimet e Turqisë në NATO mund të kapërcehen

Me gjithë kundërshtinë e Turqisë për anëtarësimin në NATO të Suedisë dhe Finlandës, presidenti i kësaj të fundit është shprehur optimist se ditët e ardhshme me anë të diskutimeve do ta zgjidhin këtë problem

Presidenti i Finlandes, Sauli Niinisto

“Finlanda dhe Suedia duhet të jenë në gjendje të arrijnë një marrëveshje me Turqinë lidhur me kundërshtimet e Ankarasë ndaj bashkimit të dy vendeve nordike në aleancën 30-vendeshe të NATO-s”,  tha të martën presidenti i Finlandës.

Turqia befasoi shumë aleatë të NATO-s të hënën,  kur tha se nuk do të mbështeste anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës, raporton Reuters.

“Deklaratat nga Turqia kanë ndryshuar shumë shpejt dhe janë bërë më të vështira gjatë ditëve të fundit,” tha Presidenti Sauli Niinisto gjatë një fjalimi në parlamentin suedez.

“Por jam i sigurt se me ndihmën e diskutimeve konstruktive do ta zgjidhim situatën”.

Niinisto tha se ai foli me telefon me presidentin turk Tajip Erdogan një muaj më parë dhe se mesazhi atëherë kishte qenë mbështetës për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

“Por javën e fundit ai ka thënë ‘jo i favorshëm’,” tha Niinisto. “Kjo do të thotë se ne duhet të vazhdojmë diskutimet tona. Unë jam optimist.”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan

Turqia thotë se Suedia dhe Finlanda strehojnë individë që ajo thotë se janë të lidhur me grupet që i konsideron terroriste, përkatësisht grupin militant të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe pasuesit e Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e një përpjekjeje për grusht shteti të vitit 2016.

Ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde tha të shtunën, përpara bisedimeve me homologen e saj turke në një takim të NATO-s në Berlin, se Suedia ashtu si pjesa tjetër e Bashkimit Evropian e konsideronte PKK-në një organizatë terroriste.

Duke folur në një konferencë shtypi të hënën, Erdogan tha gjithashtu se Turqia do të kundërshtonte ofertat e NATO-s nga ata që vendosën sanksione ndaj saj. Suedia dhe Finlanda vendosën embargo për eksportin e armëve ndaj Turqisë pas inkursionit të saj në Siri në vitin 2019.

Megjithatë, se sa e madhe do të jenë pengesa e kundërshtimeve të Turqisë, mbetet për t’u parë.

“Ata e dinë se Suedia dhe Finlanda brenda aleancës janë të mira për aleancën në tërësi dhe nuk parashikoj se do ta bllokojnë këtë në fund”, tha Anna Wieslander, Drejtoreshë për Evropën Veriore, në institutin e mendimit për politikën e sigurisë, Këshilli Atlantik.

“Por ata do të negociojnë gjatë rrugës”

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika