Presidenti i Meksikës vazhdon mandatin e presidencës

Presidenti i Meksikës, Lopez Obrador fitoi referendumin, që përcakton vazhdimin e mandatit të tij gjashtëvjeçar.

Lopez Obrador fitoi më shumë se 90 për qind të votave të dielën, me pjesëmarrje të rreth 18 për qind të votuesve me të drejtë vote.

Udhëheqësit e opozitës i kishin dekurajuar në mënyrë aktive njerëzit nga votimi, më shumë e dënuan sondazhin si ushtrim të propagandës dhe shpërqëndrim të kushtueshëm me probleme urgjente, transmeton “Alja Zeera”.

Si kritikët, ashtu edhe mbështetësit, kishin paramenduar fitoren si përfundim, edhe pse votimi ka ngritur dyshimin se procesi zgjedhor mund të hapte derën për zgjatje të kufijve të mandatit presidencial.

Presidenti i Meksikës e quajti rezultatin historik. Ai u përpoq të shuante shqetësimet se ka në plan të përdorë rezultatin për të ndjekur një reformë kushtetuese që do ta lejonte atë të kërkojë një mandat tjetër, pasi mandati i tij aktual përfundon në vitin 2024.

Lopez Obrador në një video-mesazh ka thënë: “Unë do të vazhdoj të shërbej deri në ditën e fundit të mandatit tim. Nuk do ta kaloj këtë sepse jam demokrat dhe nuk jam pro rizgjedhjes.

Alejandro Moreno, i partisë “PRI”, postoi në Twitter se Lopez Obrador e kishte rikthyer referendumin në një “tallje” për të “kënaqur egon e vet dhe për të vazhduar mashtrimin e meksikanëve. Por, udhëheqësi i partisë “PRI”, Mario Delgado, tha se votuesit e kishin njohur “përkushtimin e Lopez Obrador ndaj nevojtarëve dhe autoriteteve të jashtëzakonshme më të cilin ai qeveris. Vetëm një demokrat i paepur, i palëkundur mund t’i nënshtrohet një procesi të tërheqjes”.

Që nga viti 2018, Lopez nuk ka përmbushur premtimet e fushatës për të rritur ekonominë dhe për të reduktuar krimin e organizuar. Por prezantimi i tij i suksesshëm i programeve, mirëqënies dhe imazhit publik, si mbrojtës i drejtë i të varfërve kundër një elite të korruptuar dhe të pasur, ka ndihmuar në popullaritetin e tij.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika