Presidentja e Parlamentit Evropian viziton Kievin, takohet me Zelenskyn

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, të premten e një prillit ka arritur në Ukrainë, përkatësisht në Kiev. Aty është takuar me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Ajo në llogarinë e saj në Twitter, teksa ka dhënë një mesazh shprese, ka shpërndarë fotografi me presidentin ukrainas, ku ka shkruar “guxim, forcë e vendosmëri”.

Ndryshe, ajo u ishte drejtuar edhe deputetëve në parlamentin ukrainas, teksa popullin ukrainas e kishte cilësuar si hero.

“Populli ukrainas është hero, ju po luftoni për atë që ne të gjithë besojmë, lirinë, demokracinë, sundimin e ligjit. Pa këto vlera, nuk ka asgjë tjetër. Kemi nevojë për sanksione gjithnjë e më të ashpra për Rusinë”, ishte shprehur Metsola.

Ndërkaq, më 15 mars të këtij viti, tre kryeministrat evropianë kishin udhëtuar drejt Kievit.

Kryeministrat e Republikës Çeke, Polonisë dhe Sllovenisë ishin në Kiev, për të shfaqur mbështetjen “e qartë” për Ukrainën, e cila ndodhet nën pushtimin rus.

Sipas kryeministrit çek, Petr Fiala, qëllimi i vizitës ishte konfirmimi i mbështetjes së qartë i BE-së për Ukrainën, lirinë dhe pavarësinë e saj.

“Në të njëjtën kohë, ne do të paraqesim një paketë të gjerë mbështetjeje për Ukrainën dhe qytetarët e saj. Komuniteti ndërkombëtar është informuar për këtë vizitë edhe nga organizatat ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara”, kishte shkruar Fiala në Twitter.

Udhëtimi ishte organizuar në marrëveshje me presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel dhe Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Shtuan se komuniteti ndërkombëtar do të informohet për vizitën e delegacionit, përmes organizatave ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika