Presidentja Osmani i bën thirrje Indisë ta rishqyrtojë vendimin për boksieren Donjeta Sadiku

Bokseria Donjeta Sadiku

Vendimin e shtetit të Indisë për t’ia ndaluar boksieres nga Kosova të garojë në Kampionatit Botëror, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka cilësuar si “shkelje flagrante e standardeve sportive ndërkombëtare”.

Në një reagim në Twitter, ajo ka thënë se Kosova është anëtare e organizatës IBA Boxing, dhe se ka të drejtë të marrë pjesë në gara me flamurin dhe himnin e saj.

Ajo i ka bërë thirrje shtetit të Indisë ta rishqyrtojë vendimin e saj.

“Vendimi për të penguar Donjeta Sadikun për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit është shkelje flagrante e standardeve sportive ndërkombëtare. Si anëtare e IBA Boxing, Kosova ka të drejtë të marrë pjesë nën flamurin dhe himnin e saj. Ne i bëjmë thirrje Indisë të rishqyrtojë vendimin e saj”, ka thënë presidentja Osmani.

Medalistja e bronztë e botës dhe Evropës, Donjeta Sadiku, nuk do të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit në New Delhi të Indisë.

Organizatori i Kampionatit bëri me dije se pjesëmarrja e boksieres Sadiku mund të bëhet vetëm me dy kushtet e vëna: Flamuri i Kosovës dhe himni shtetëror nuk do të përdoren në ndonjërën nga ceremonitë gjatë kampionatit botëror, si dhe pjesëmarrësit e Kosovës nuk do të lejohen të bartin flamurin e tyre, qoftë edhe në veshjet e tyre në formë të printuar.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika