Presidentja Osmani: Serbia po tenton të bëjë spastrim etnik përmes mjeteve administrative

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar në lidhje me pamundësimin e  rreth 6 mijë shqiptarëve që të votojnë në zgjedhjet e së dielës në Serbi.

Ajo përmes një shkrimi në rrjetin social Twitter, ka thënë se shteti serb qëllimshëm e ka bërë një veprim të tillë.

Sipas saj, përmes kësaj fushate, Serbia po tenton të bëjë spastrim etnik përmes mjeteve administrative.

“Sipas raportimeve, 6000 shqiptarëve në Serbi iu mohua e drejta e tyre themelore për të votuar për shkak të fushatës së qëllimshme pasivizuese të Serbisë për spastrim etnik përmes mjeteve administrative”, ka thënë Presidentja e Kosovës.


Tutje, Presidentja e Kosovës, ka kërkuar reagim nga komuniteti ndërkombëtar.

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të dënojë fytyrën e vërtetë të autoritarizmit të Serbisë”, ka shtuar ajo.

Në lidhje me këtë çështje ka pasur raportime edhe më herët, për dyshimet që shteti i Serbisë, po i fshinë nga listat administrative banorët e komunitetit shqiptar në Serbi.

Për këtë arsye një numër i madh i tyre, e kanë pasur të pa mundur që të votojnë në zgjedhjet e tre prillit të Serbisë.

Dyshohet se  katër mijë e 200 qytetarë shqiptarë në komunën e Medvegjës dhe dy mijë të tjera në Bujanovc janë çregjistruar nga listat e votuesve për zgjedhjet e tre prillit.

“6 mijë shqiptarë etnikë të fshirë nga listat e votimit në Serbi”

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika