Presidentja Osmani takohet me kryeshefen ekzekutive të MCC-së, Alice Albrigbht

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim krye-shefen ekzekutive të MCC-së, Alice Albrigbht. Në këtë takim Presidentja Osmani me Albright ka biseduar rreth zbatimit të marrëveshjes historike për programin Kompakt më MCC-në, në vlerë prej 236 dollarësh

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në takim me krye-shefen ekzekutive të MCC-së, Alice Albrigbht

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim kryeshefen ekzekutive të MCC-së, Alice Albrigbht. Presidentja Osmani në takim me Albright kanë biseduar rreth zbatimit të marrëveshjes historike për programin Kompakt më MCC-në, në vlerë prej 236 dollarësh.

Këtë e ka bërë të ditur vetë presidentja Osmani nëpërmjet një njoftimi në llogarinë e saj në Facebook, ku ka thënë “Jemi gjithnjë krenarë me partneritetin e palëkundur në mes të Republikës së Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës”.

“Një takim i përzemërt e përmbajtjesor sot me krye-shefen ekzekutive të MCC-së, Alice Albright. Diskutuam për zbatimin e marrëveshjes historike për programin Kompakt me MCC-në, në vlerë prej 236 milion dollarësh i cili është investimi më i madh në sektorin e energjisë në Republikën e Kosovës nga partneri ynë strategjik, ShBA-të”, ka shkruar Osmani.

Alcie Albright është e vajza e ish-sekretarë së Shtetit amerikan, Madeleine Albright, e për këtë presidentja Osmani ka ndarë një mirënjohje për kontributin e jashtëzakonshëm të nënës së saj, për lirinë dhe pavarësinë e popullit tonë.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani (djathtas) dhe krye-shefja ekzekutive e MCC-së, Alice Albrigbht (majtas)

“Nuk mund të përmbyllej ky takim pa një mirënjohje të thellë të cilën ia shpreha znj. Albright në emër të popullit të Kosovës për kontributin e jashtëzakonshëm të nënës së saj, ish-sekretares së Shtetit, Madeleine Albright, për lirinë dhe pavarësinë e popullit tonë”, ka përfunduar Osmani.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika