Presioni ndërkombëtar, Hoxha: Kurti mund të shkarkohet apo të dorëhiqet

Presioni i shtuar ndërkombëtar si pasojë e situatës në veri mund të sjellë shkarkimin ose dorëheqjen e kryeministrit Albin Kurti, ka thënë analisti Ylli Hoxha

Ylli Hoxha, analist politik

Presioni i shtuar ndërkombëtar si pasojë e situatës së krijuar në veri, mund të çojë deri në dorëheqjen e kryeministrit Albin Kurti, apo edhe shkarkimit të tij.

Kështu ka deklaruar në “Debat Plus”, analisti politik, Ylli Hoxha, i cili po ashtu tha se ekziston edhe mundësia që Kurti t’i përgjigjet pozitivisht kërkesave të ShBA-së.

“Një qeveri që përballet me një antagonizëm të tillë nga ShBA-të, e ka vështirë të mbijetojë. Ose do të detyrohet t’i përgjigjet kërkesave që janë shtruar nga ambasadori, ose do të përballet me shtypje të shtuar nga ndërkombëtarët që do të rezultojë në dorëheqje ose në shkarkim apo zgjedhje të reja. Mendoj që nëse ka pasur qëllim ta shkundë sistemin ndërkombëtar për ta kuptuar që kemi ngecje, mendoj që ia ka dalë, e ka shpërfaqur problemin”, ka thënë ai.

Sipas tij, Kurti ka pasur të drejtë në vendimet e tij për veriun, por është vështirë të mbijetojë një qeveri pa mbështetjen e ShBA-së.

“Kurti ka vendosur ta sfidojë gjendjen tonë mentale të status-quos. Vendimi që e ka marrë nuk është i padrejtë, as i palogjikshëm, asgjë e madhe që ka ndodhur. Me hy kryetari i një komune në një institucion komunal nuk do të duhej ta shkaktonte këtë krizë. Kjo krizë shkaktohet nga marrëdhëniet e shthurura që i kemi paluar që sa e sa vjet, partnerët nuk e thotë një gjë të qartë, veriu i Kosovës nuk qenka i njëjtë sikurse pjesa tjetër e Kosovës”, ka thënë ai.

Ai ritheksoi se nëse vazhdon kështu situata në Kosovë mund të ketë zgjedhje.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika