Prindërit kundër grevave në arsim

Vendimi për grevat me sa duket ka nervozuar prindërit e nxënësve. Disa nga ta janë kundër këtij vendimi dhe shtyrjes së procesit mësimor. Në të njëjtën linjë qendrojnë edhe njohësit e arsimit

Foto ilustrim

Vendimi për grevat u mor. Një shtatori nuk do të jetë data kur nxënësit do të fillojnë mësimin.

Krejt kjo pasi nuk u plotësuan kërkesat e Sindikatës së Arsimit.

E, si sakrifikim të nxënësve po e vlerësojnë prindërit këtë veprim, të cilët nuk pajtohen me grevat.

“Sipas mendimit tim kjo është gabim, duhet me ja fillu e jo me lanë se boll janë duke qëndru pa shkollë. Për çka me u ndëshku fëmija, ai fëmijë është” , ka deklaruar Enver Rexhepi, prind nga Vitia.

Enver Rexhepi

Qëndrim të njëjtë mban edhe Nurije Neziri. Sipas saj, ky është keqtrajtim i fëmijëve.

“Boll keq, vështirësi për fëmijë është, gjynah janë fëmija. Janë tu dasht me ja humb krejt shkollën e qysh do të mësojnë në shpi këta. Fëmija ashtu kështu nuk  po janë shumë të interesuar”, është shprehur ajo.

Nurije Neziri

Kundër grevave janë edhe ata që monitorojnë sektorin arsimin. Ata kërkojnë edhe testimin e mësimdhënësve.

“Ne jemi që të aprovohen kërkesat për rritjen e pagave por  mësimdhënësit duhet edhe ti pranojnë rezultatet e dobëta në testin PISA, për përformancën e dobët në mësimdhënie dhe me këto përgjegjësi ta pranoni edhe testimin dhe vlerësimin e mësimdhënësve”, ka deklaruar Dibran Hoxha, nga Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA).

Dibran Hoxha

Kërkesa kryesore e SBASHK-ut drejtuar Qeverisë është ndarja e shtesave prej 100 euro deri në miratimin e Ligjit të Pagave.

Ministria e Arsimit nuk ka treguar qëndrimin zyrtar, por tërthorazi zyrtarë të saj kanë thënë se po tentojnë të bëjnë gjithçka që mësimi të nisë me një shtator.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika