Prishtina dhe Peja në betejat e dyta të gjysmëfinales

Këtë mesjavë zhvillohen ndeshjet e dyta të gjysmëfinales

Këtë javë do të zhvillohen ndeshjet e dyta gjysmëfinale të ‘play-offit’.

Golden Eagle Ylli është sërish vendas ndaj Sigal Prishtinës, pas fitores së takimit të parë të cilin e fituan bindshëm therandasit 73-48.

Kampioni do të mundohet të shënojë fitore edhe në përballjen e dytë, në mënyrë që të jetë më afër finales, kurse prishtinasit pasi pësuan humbje të thellë në sfidën e parë, kërkojnë fitoren për të barazuar serinë gjysmëfinale.

Në garat e rregullta, Ylli kishte rezultuar si lider me 22 fitore e gjashtë humbje, kurse prishtinasit në vendin e pestë me 15 fitore e 13 humbje, ndërsa në katër përballjet direkte fitore kanë shënuar therandasit.

Gjysmëfinalja e dytë mes Trepçës dhe Pejës pritet të jetë e ‘zjarrtë’ si ajo e para, që përfundoi me fitoren e mitrovicasve 75-68. Interesimi është i jashtëzakonshëm në Mitrovicë. Atmosfera ishte e jashtëzakonshme në takimin e parë, dhe kështu pritet edhe të enjten mbrëma.

Mitrovicasit përfunduan garat e rregullta në vendin e dytë, me 19 fitore e shtatë humbje, kurse pejanët në vendin e tretë, me 18 fitore e dhjetë humbje.

Në ndeshjet direkte në elitë, tri fitore kanë mitrovicasit ndaj një fitore të pejanëve. Trepça e kishte mundur Pejën edhe në gjysmëfinale të Kupës.

Skuadra e cila shënon tri fitore kualifikohet në finale.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika