Prishtina, Gjilani e Vushtrria shkojnë në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës

Prishtina, Gjilani dhe Vushtrria janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës

Prishtina është kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës, duke mposhtur Ballkanin me rezultat 2:0. Dy ekipet pasuese që e kanë siguruar poashtu gjysmëfinalen e Kupës së Kosovës janë, Gjilani që e mposhti 5:1 Trepçën ’89, dhe Vushtrria që e mundi 1:0 Beharin.

Ndërsa loja tjetër është duke vazhduar pasi ndeshja e rregullt përfundoi pa fitues 2:2. Llapi dhe Malisheva kanë shkuar në vazhdime.

Kreshnik Uka nga penalltia ka shënuar për Prishtinën në fundin e pjesës së parë.

Pak më shumë se 10 minuta pas pushimit mes pjesëve, Genc Hamiti e dyfishoi epërsinë e kryeqytetasve pas një aksioni të shkëlqyer dhe asistit nga Leotrim Kryeziu.

Me këtë fitore, Prishtina kalon tutje në gjysmëfinale, kurse Ballkani eliminohet nga Kupa e Kosovës.

FC Prishtina

Prishtina është klubi me më së shumti trofe të Kupës së Kosovës në histori, shtatë, dhe synon ta fitojë atë për herë të parë pas tri vjetësh dhe ta sigurojë një vend në kualifikime për garat evropiane sezonin e ardhshëm.

Prishtinës në gjysmëfinale iu bashkuan edhe Gjilani, që e mposhti 5:1 Trepçën ’89, dhe Vushtrria që e mundi 1:0 Beharin.

Foto gjatë takimit Gjilani-Trepça 89

Pesë gola për gjilanasit i shënoi lojtari në superformë, Albert Dabiqaj.

Ndërkaq, golin e pamjaftueshëm për mitrovicasit e shënoi Ardian Muja.

Ndërkohë, Vushtrria e preu biletën për në gjysmëfinale pasi e mundi Beharin me rezultat 1:0 falë golit të Shpresim Zogut.

Çerekfinalja tjetër dhe e fundit mes kampionit në fuqi, Llapi dhe Malishevës ka shkuar në vazhdime, pasi ndeshja e rregullt përfundoi pa fitues 2:2.

FC LLapi

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika