Priten protesta nga veteranët e UÇK-së

Ushtruesi i Detyrës së kryetarit të OVL të UÇK, Faton Klinaku, ka thënë se disa veteranë të UÇK-së janë duke kërkuar protesta, shkaku i Projektligjit për pagën minimale në të cilën nuk janë përfshirë kategoritë e dala nga lufta

Ish-pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), po kërkojnë protesta. Të paktën kështu po thotë ushtruesi i detyrës i Organizatës së Veteranëve të Luftës (OVL), Faton Klinaku.

Ai përmes një postimi në Facebook, ka thënë se ka kërkesa të vazhdueshme të veteranëve për të protestuar.

Klinaku i ka ftuar ata që të rrijnë gati dhe ka bërë të ditur se është duke bërë takime me degët e OVL-së, për organizimin e mundshëm të një proteste në coftë se kërkesat e tyre nuk merren parasysh.

“Veteranët që po më shkruajnë e po kërkojnë protesta, iu them që të rrijnë gati kurdo që ne i thërrasim për protestë. Për këtë po bëjmë takime me degë”, ka shkruar Klinaku në Facebook.

Faton Klinaku, përfaqësues i veteranëve të UÇK-së

Kjo organizatë po e kundërshton ndryshimin e ligjit nga Qeveria e Kosovës, që do t’i shkëpuste pensionet e  veteranëve të luftës nga rritja e pagës minimale.

Klinaku është shprehur se nësë një gjë e tillë bëhet nga Qeveria e Kosovës, do të ketë protesta masive.

“Sa i përket ndryshimit të ligjit që po përpiqet ta bëjë ky koalicion i papërgjegjshëm qeveritar, me anë të të cilit po do që t’i shkëpus pensionet nga lidhja me pagën minimale, ju them veteranëve se nëse rastësisht e bëjnë është vetëm miratimi i leximit të parë, dhe para se ata ta bëjnë leximin e dytë ne duhet që masovikisht të dalim e t’i bllokojmë”, ka thënë ai.

Tutje Klinaku ka bërë të ditur se për këtë çështje  janë në kontakt me përfaqësues të pozitës dhe opozitës.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika