Pritet të nisë takimi në Suharekë për çështjen e të pagjeturve, detaje nga vendngjarja

Pritet të nisë takimi lidhur me fatin e të pagjeturëve në fshatin Shirokë të Suharekës, të shtunën, ditë në të cilën zhvillohet paralelisht edhe takimi në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi në Ohër të Maqedonisë.

Gazetarja e RTV Dukagjini, e cila po raporton drejtpërdrejt nga vendi i ngjarjes, Dorentina Thaqi ka bërë të ditur se pjesë e takimit pritet të jenë institucionet përgjegjëse.

“Fshati Shirokë, Komuna e Suharekës ku pas disa minutash pritet të nisë një takim i  insitucioneve përgjegjëse që do të diskutohet rreth fatit të të pagjeturve në luftën e fundit në Kosovë. Në këtë takim pritet të marrin pjesë komisioni qeveritar për të pagjeturit, Policia e Kosovës që ka njësi për krime lufte. Pritet të marrë pjesë edhe Kryqi i Kuq Ndërkombëtar i Kosovës”, ka treguar Thaqi.

Ndër të tjera, ajo ka bërë të ditur se kryetemë diskutimi do të jenë gërmimet dhe dyshimet për varreza masive.

Në rend dite është edhe përfshirja e kësaj teme në dialogun Kosovë-Serbi.

Aktualisht, kryesuesi i Komisionit për të pagjeturit, Andin Hoti, po qëndron në Ohër të Maqedonisë krahas kryeministrit Kurti.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika