Pritet të nisë takimi në Suharekë për çështjen e të pagjeturve, detaje nga vendngjarja

Pritet të nisë takimi lidhur me fatin e të pagjeturëve në fshatin Shirokë të Suharekës, të shtunën, ditë në të cilën zhvillohet paralelisht edhe takimi në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi në Ohër të Maqedonisë.

Gazetarja e RTV Dukagjini, e cila po raporton drejtpërdrejt nga vendi i ngjarjes, Dorentina Thaqi ka bërë të ditur se pjesë e takimit pritet të jenë institucionet përgjegjëse.

“Fshati Shirokë, Komuna e Suharekës ku pas disa minutash pritet të nisë një takim i  insitucioneve përgjegjëse që do të diskutohet rreth fatit të të pagjeturve në luftën e fundit në Kosovë. Në këtë takim pritet të marrin pjesë komisioni qeveritar për të pagjeturit, Policia e Kosovës që ka njësi për krime lufte. Pritet të marrë pjesë edhe Kryqi i Kuq Ndërkombëtar i Kosovës”, ka treguar Thaqi.

Ndër të tjera, ajo ka bërë të ditur se kryetemë diskutimi do të jenë gërmimet dhe dyshimet për varreza masive.

Në rend dite është edhe përfshirja e kësaj teme në dialogun Kosovë-Serbi.

Aktualisht, kryesuesi i Komisionit për të pagjeturit, Andin Hoti, po qëndron në Ohër të Maqedonisë krahas kryeministrit Kurti.

Shija e redaktorit

Granit Xhaka shpallet lojtari më i mirë i ndeshjes Hungari-Zvicër

Zvicra e ka nisur jashtëzakonisht mirë Kampionatin Evropian që po mbahet në Gjermani. “Helvetikët” triumfuan 1:3 ndaj Hungarisë në ndeshjen e cila u zhvillua në...

Fillon ndeshja mes Spanjës dhe Kroacisë

Ka filluar ndeshja e parë e Grupit B mes kombtarës së Spanjës dhe  asaj të Kroacisë. Në këtë grup bëjnë pjesë edhe Shqipëria e Italia,...

Spanjë – Kroaci, formacionet zyrtare: De La Fuente dhe Dalic...

Kombëtarja e Spanjës dhe ajo e Kroacisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e parë në Euro 2024. “La Roja” do të përballen me...

Të fundit nga rubrika