Prodhuesi britanik shet aksionet e firmës nga ndikimi i Brexit

Pronari i firmës së djathit shet aksionet e tij , shkaku i Brexit ku firma e tij pati humbje 600,000 £ në shitje. Ai tha se ndikimi i politikes ka ndikuar në sjellje të ministrave kundër Evropës

Pronari i djathit në Britani i ka shitur biznesin e tij një rivali më të madh për të rifituar aksesin te klientët në Bashkimin Evropian pasi Brexit i la atij një vrimë të zezë prej rreth 600,000 £ në shitjet e humbura në BE.

Simon Spurrell, i cili bëri bujë kur theksoi kostot ndaluese të eksportit pas daljes së MB nga tregu i vetëm, do të mbetet drejtor menaxhues i Cheshire Cheese Company me bazë në Macclesfield dhe ruan një aksion në biznes.

Pronari i saj i ri, prodhuesi i familjes veriperëndimore të Anglisë, Joseph Heler Cheese , ka ruajtur një prani në BE si rezultat i operacioneve më të mëdha dhe qendrës së shpërndarjes në Holandë, për të cilën Spurrell shpreson se do ta bëjë furnizimin e klientëve evropianë sërish të zbatueshëm.

Spurrell tha se ishte i emocionuar që po kthehej në kontinent pas një mungese prej dy vitesh, por ende nuk mund të besojë se si qeveria shkatërroi firmat e vogla si të tijat me vendimin e tyre për të shkuar drejt një Brexit të vështirë .

“Gjëja e trishtueshme është se bizneset e vogla si e jona nuk mund të kenë akses në BE,” tha ai. “Shitja e kompanisë është një zgjidhje e shkëlqyer … siguron të ardhmen e kompanisë me një djathëbërës historik.
“Por unë ende ndihem shumë i zhgënjyer dhe i zhgënjyer nga fakti që kam pasur kaq shumë biseda me Departamentin e Tregtisë Ndërkombëtare dhe ministrat e qeverisë dhe asgjë nuk ndodh.
“Ata janë të pafuqishëm për shkak të politikës së tyre të Brexit. Ata janë aq anti-Evropë sa nuk do të diskutojnë as për zgjidhjen e një marrëveshjeje më të mirë. Hyrja në tregun e vetëm duhet të jetë hapi i parë.”

Spurrell pretendon se pas fushatës së tij në shtyp vitin e kaluar për të nënvizuar rastin e tij , atij iu tha nga shumë njerëz se Boris Johnson i ishte referuar atij si “ai djathi gjakatar”.
Departamentet qeveritare e këshilluan atë të kërkonte biznes të ri në “tregjet në zhvillim”, këshillë që ai tha se ishte e pakëndshme duke pasur parasysh tregun e madh në pragun e Britanisë.

Spurrell themeloi biznesin në vitin 2010 duke shitur kamionë djathi të mbështjellë me dyll dhe mori çmime të shumta për 15 varietete artizanale, duke përfshirë çedër, cheshire dhe blu mbretërore.

Rritja e tij përfshinte 30% në vit dhe deri në vitin 2019 ai kishte vendosur të investonte 1 milion £ në një magazinë në Macclesfield për të përmbushur porositë në Evropë për të preferuarit e vjetër, duke përfshirë uiski irlandez dhe çedarin e xhenxhefilit, një fitues i artë në Çmimet Ndërkombëtare të Djathit.

Pronari i djathit në Britani i ka shitur biznesin e tij një rivali më të madh për të rifituar aksesin te klientët në Bashkimin Evropian pasi Brexit i la atij një vrimë të zezë prej rreth 600,000 £ në shitjet e humbura në BE.

Simon Spurrell, i cili bëri bujë kur theksoi kostot ndaluese të eksportit pas daljes së MB nga tregu i vetëm, do të mbetet drejtor menaxhues i Cheshire Cheese Company me bazë në Macclesfield dhe ruan një aksion në biznes.

Pronari i saj i ri, prodhuesi i familjes veriperëndimore të Anglisë, Joseph Heler Cheese , ka ruajtur një prani në BE si rezultat i operacioneve më të mëdha dhe qendrës së shpërndarjes në Holandë, për të cilën Spurrell shpreson se do ta bëjë furnizimin e klientëve evropianë sërish të zbatueshëm.

Spurrell tha se ishte i emocionuar që po kthehej në kontinent pas një mungese prej dy vitesh, por ende nuk mund të besojë se si qeveria shkatërroi firmat e vogla si të tijat me vendimin e tyre për të shkuar drejt një Brexit të vështirë .

“Gjëja e trishtueshme është se bizneset e vogla si e jona nuk mund të kenë akses në BE,” tha ai. “Shitja e kompanisë është një zgjidhje e shkëlqyer … siguron të ardhmen e kompanisë me një djathëbërës historik.

“Por unë ende ndihem shumë i zhgënjyer dhe i zhgënjyer nga fakti që kam pasur kaq shumë biseda me Departamentin e Tregtisë Ndërkombëtare dhe ministrat e qeverisë dhe asgjë nuk ndodh.

“Ata janë të pafuqishëm për shkak të politikës së tyre të Brexit. Ata janë aq anti-Evropë sa nuk do të diskutojnë as për zgjidhjen e një marrëveshjeje më të mirë. Hyrja në tregun e vetëm duhet të jetë hapi i parë.”

Spurrell pretendon se pas fushatës së tij në shtyp vitin e kaluar për të nënvizuar rastin e tij , atij iu tha nga shumë njerëz se Boris Johnson i ishte referuar atij si “ai djathi gjakatar”.

Departamentet qeveritare e këshilluan atë të kërkonte biznes të ri në “tregjet në zhvillim”, këshillë që ai tha se ishte e pakëndshme duke pasur parasysh tregun e madh në pragun e Britanisë.

Spurrell themeloi biznesin në vitin 2010 duke shitur kamionë djathi të mbështjellë me dyll dhe mori çmime të shumta për 15 varietete artizanale, duke përfshirë çedër, cheshire dhe blu mbretërore.

Ajo u rrit me rreth 30% në vit dhe deri në vitin 2019 ai kishte vendosur të investonte 1 milion £ në një magazinë në Macclesfield për të përmbushur porositë në Evropë për të preferuarit e vjetër, duke përfshirë uiski irlandez dhe çedarin e xhenxhefilit, një fitues i artë në Çmimet Ndërkombëtare të Djathit.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Të fundit nga rubrika