Profesori nga Australia do të operojë 29 fëmijë nga Kosova

Profesori i njohur nga Australia, Pedy Dewan, bashkë me ekipin vendas të klinikës do të operojnë 29 fëmijë me probleme të lindura kongjenitale

Profesori i njohur nga Australia, Pedy Dewan

Në Klinikën e Kirurgjisë së Fëmijëve të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, do të qëndrojë profesori i njohur nga Australia, Pedy Dewan, i cili bashkë me ekipin vendas të klinikës do të operojnë 29 fëmijë me probleme të lindura kongjenitale.

Sipas njoftimit nga Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, thuhet se operacionet do të nisin ditën e hënë dhe do të zgjasin 10 ditë pune.

“Fëmijët do të kenë mundësi të trajtohen nga ana e ekspertit të njohur që ka renome ndërkombëtare, përderisa mjekët vendas do të kenë mundësi të marrin përvojat nga profesori i njohur”, thuhet në njoftim.

Po ashtu, do të bëhen edhe rreth 25 konsultime për pacientë me anomali të ndryshme që janë operuar më parë.

Ndryshe, më një shkurt të vitit 2022, presidenti i “Rotary International”, Shekhar Mehta, kishte bërë të ditur se 100 fëmijë nga Kosova me sëmundje të zemrës do të kenë mundësi të operohen, kësaj radhe në Indi.

Presidenti i “Rotary International”, Shekhar Mehta.

“Sot kisha kënaqësinë të ofroj në vendin tuaj, autoriteteve tuaja, një dhuratë nga ‘Rotary International’. Do të bëjmë operime të zemrës për 100 fëmijë nga Kosova, në Indi nëse është e mundshme, apo në ndonjë vend tjetër pa pagesë”, kishte deklaruar Mehta në një konferencë për media.

Pos kësaj, ai kishte thënë se kanë ofruar gatishmëri edhe për ndërtimin e spitaleve për trajtimin e problemeve të tjera shëndetësore.

Delagacioni i kësaj organizate ishte pritur edhe nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika