Prokuroria në Pejë jep detaje për lëvizjen antiislame në Deçan

Zëdhënësi i Prokurorisë Themelore në Pejë, Shkodran Nikçi, ka dhënë detaje për fillimin e hetimeve për lëvizjen anti-islame në Deçan

Zëdhënësi i Prokurorisë Themelore në Pejë, Shkodran Nikçi

Gjatë ditës së sotme, Prokuroria Themelore në Pejë ka filluar hetimet lidhur me lëvizjen antiislame në Deçan.

Zëdhënësi i Prokurorisë Themelore në Pejë, Shkodran Nikçi, në një lidhje direkte në emisionin “FIVE” në RTV Dukagjini, ka thënë se i kanë monituruar të gjitha deklaratat për media të organizatorëve që kanë marrë përsipër këtë iniciativë.

“Sot, si Prokurori Themelore në Pejë kemi hapur rast duke shqyrtuar mundësitë se mund të ketë elemente të veprës penale të nxitjes së urrejtjes, mosdurimit, dhe për këtë rast është njoftuar opinion publik”, ka thënë Nikçi.

Ai ka bërë të ditur se nëse hasen elemente të tilla, do të autorizohet Policia e Kosovës për të marrë veprime konkrete.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika