Prokuroria Speciale pranon raportin e mjekësisë ligjore nga Zvicra të Astrit Deharit – Analizat nuk kanë treguar profil tjetër të ADN-së

Të martën e 12 prillit, Prokuroria Speciale e Kosovës ka pranuar raportin nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Lozanë të Zvicrës, lidhur me rastin e Astrit Deharit, ku thuhet se në analizat e ADN-së nuk është gjetur prani e ndonjë profili tjetër përveç të të ndjerit.

Raporti i ekspertizës ëshë pranuar në gjuhën frënge, por më pas është dërguar për përkthim në gjuhën shqipe, ka njoftuar Prokuroria Speciale.

Gjithashtu, është bërë e ditur se raporti i ekspertizës në gjuhë frënge dhe gjuhë shqipe do t’iu dorëzohet familjes Dehari dhe përfaqësuesit ligjor të familjes.

Raporti i ekspertizës së Institutit të Mjekësisë Ligjore në Lozanë të Zvicrës për rastin e Astrit Deharit, konstaton se “Analizat e ADN-së, nga objektet që kanë qenë në kontakt me të ndjerin, Astrit Dehari, në momente të afërta me vdekjen (brosk rroje, stilolaps i lidhur me një lidhëse këpucësh dhe një pjesë metali, nuk kanë treguar profil të ADN-së përveç të atij, Astrit Deharit’’.

Analizat toksikologjike plotësuese të gjakut periferik të Deharit, ka dalë prani e kafeinës dhe mos prani e etanolit.

Sai përket ekshumimit të trupit të të ndjerit në raport thuhet se nuk ka rekomandim në ekspertizë dhe e njëjta nuk është rekomanduar që të ri ekzaminohet trupi duke pasur parasysh se sa kohë ka kaluar.

Bazuar në të gjeturat e këtij raporti, Prokuroria Speciale do të vazhdojë me hetimin e këtij rasti dhe do t’i ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme.

Për këtë çështje, ka reaguar avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi duke thënë se nuk kanë pranuar ekspertizën nga Instituti i Mjekësisë Ligjore.

I pyetur nga Paparaci, rreth këtij raporti, ai ka deklaruar se prokurori duhet të tregoj se çfarë ADN-je ka dërguar për testim.

Teksa ka shtuar se është normale të mos gjendet një ADN tjetër, kur kjo e fundit nuk është marrë për testim nga personat tjerë në burg.

Tomë Gashi, avokat i familjes Dehari

“Ne nuk kemi marrë ekspertizë, kur të marrim ekspertizën mundemi eventualisht me komentu nëse duhet. S’muj me komentu diçka që nuk kam marrë. Por, prokurori ka obligim me tregu çfarë ADN-je ka dërgu, se nëse ADN-ja nuk është marrë e personave në burg normal që nuk gjendet e dikujt tjetër’’, ka thënë Gashi.

Gjithashtu, Prokuroria Speciale siguron familjen Dehari dhe opinionin publik se në bazë të kompetencave dhe autorizimeve kushtetuese dhe ligjore do të zhvillojë hetime profesionale, deri në zbardhjen e plotë të këtij rasti.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika