Protesta në Graçanicë – e qetë dhe pa incidente, morën pjesë rreth 500 persona

Protesta e së mërkurës në Graçanicë, sipas Policisë së Kosovës ka kaluar e qetë dhe pa incidente, teksa thuhet se pjesëmarrës ishin rreth 500 persona

Qytetarët serbë në komunën e Graçanicës kanë protestuar me qëllim të mbështetjes së pjesëtarëve të komunitetit serb në veri të Kosovës

Serbët në komunën e Graçanicës, të mërkurën e 23 nëntorit kanë protestuar me qëllim të mbështetjes së pjesëtarëve të komunitetit serb në veri të Kosovës, dhe bërjes publike se nuk ka ndarje mes serbëve nga veriu dhe jugu.

Kjo protestë sipas njoftimit të Policisë së Kosovës ka kaluar e qetë dhe pa incidente.

Në raportin 24 orësh të policisë thuhet se rreth 500 persona ishin pjesëmarrës në këtë tubim.

 Raportohet se rreth 500 persona, kanë protestuar para shtëpisë se kulturës lidhur me mbështetjen e qytetarëve në Mitrovicën e Veriut. Protesta ka përfunduar e qetë, pa incidente”, thuhet në njoftim.

Si pasojë e tensioneve të ngritura, serbët e veriut të Kosovës kanë dhënë dorëheqje nga institucionet e Kosovës.

Ndryshe, në po të njëjtën ditë, me këngë nacionaliste e pankarta në duar, nënat serbe të Kosovës kanë protestuar “kundër getos” së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Të organizuara, qindra gra dhe vajza kanë mbushur sheshin “”Knjez Lazari”.

“Gratë e bashkuara lirojnë geton”, “Nuk është modë, dua paqe”, “Kurti, nuk do të të paguaj haraç”, “Kurti nuk do të të jap fëmijë”, “Dua që djalin ta përgatisë për dasmë, Kurti mjaft më me konflikte”, janë disa nga pankartat që ato mbajnë në duar.

Një nga protestueset, ka thënë se qëllimi i tyre është paqja dhe jo lufta.

“Ne nuk duam luftë ne duam paqe. Ne nuk duam që fëmijët tanë të na pyesin çka janë barrikadat, ne dhamë qetësi”, ka thënë ajo.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika