Protestat e pensioneve në Francë: Turma përleshet me policinë për reformën e qeverisë me dekret

Protestuesit janë përplasur përsëri me policinë në qendër të Parisit për reformat e pensioneve të qeverisë franceze

Pamej nga përleshja e protestuesve dhe policëve. Foto: BBC

Protestuesit janë përplasur përsëri me policinë në qendër të Parisit për reformat e pensioneve të qeverisë franceze.

Mijëra demonstrues kanë ndezur zjarre dhe disa kanë hedhur fishekzjarre ndaj policisë, e cila përdori gaz lotsjellës për t’i shpërndarë ata.

Është nata e dytë e trazirave që kur presidenti francez, Emmanuel Macron vendosi të shtyjë reformat e diskutueshme për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 pa votim.

Si përgjigje ndaj qeverisë së tij janë paraqitur mocione mosbesimi.

E para u nënshkrua nga të pavarurit dhe anëtarë të koalicionit të majtë Nupes në parlament, ndërsa i dyti erdhi nga partia e ekstremit të djathtë, Rally National.

Të dyja pritet të debatohen në fillim të javës së ardhshme.

Marine Le Pen, udhëheqësja e deputetëve të Tubimit Kombëtar në parlament, e quajti vendimin për të shtyrë ndryshimet e pensioneve “një dështim total për qeverinë”.

Policia bëri dhjetëra arrestime gjatë trazirave në Place de la Concorde, derisa protestat u zhvilluan të premten edhe në qytete të tjera franceze – veçanërisht Bordeaux, Toulon dhe Strasburg.

“Ne nuk do të dorëzohemi”, tha një demonstrues për agjencinë e lajmeve AFP. “Ka ende shpresë se reforma mund të revokohet”. Një tjetër i tha Reuters se shtyrja e legjislacionit pa votim ishte “një mohim i demokracisë… një mohim total i asaj që ka ndodhur në rrugë për disa javë”.

Qeveria ka thënë se ndryshimet në pensione janë thelbësore për të siguruar që sistemi të mos mbingarkohet dhe të parandalojë kolapsin e tij. Por shumë njerëz, duke përfshirë anëtarët e sindikatave, nuk pajtohen dhe Franca tani ka parë më shumë se dy muaj debate politike dhe greva mbi këtë çështje.

Transporti, shërbimet publike dhe shkollat ​​janë prekur të gjitha, ndërsa një largim i vazhdueshëm nga grumbulluesit e mbeturinave ka parë mijëra ton mbeturina të mbetura në rrugët e kryeqytetit.

Dërgesat e karburantit janë bllokuar gjithashtu dhe ka plane për të ndaluar prodhimin në një rafineri të madhe në Normandi në ditët në vijim.

“Ndryshimi i qeverisë apo kryeministrit nuk do ta shuajë këtë zjarr, por vetëm do të tërheqë reformën”, tha kreu i sindikatës së moderuar CFDT, Laurent Berger. BBC

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika