Protestat në Iran: Policia bllokon studentët në parkun e makinave të universitetit

Derisa protestat vazhdojnë në Iran, disa video të publikuara në media sociale dhe shtetërore tregojnë pamje që policia iraniane ka filluar përleshjet me studentët. Ndërsa, Forcat e Sigurisë kanë sulmuar konviktet e studentëve dhe kanë qëlluar me armë drejt tyre

Pamje nga protestat në Iran. Foto: Getty Images

Mediat sociale dhe shtetërore në Iran, të dielën e dy tetorit kanë raportuar se policia iraniane është përleshur me studentët në një nga universitetet më të mëdha të vendit. Nga këto raporte njoftohet se një numër i madh studentëve në universitetin “Sharif” në Teheran janë bllokuar në parkun e makinave të kampusit.

Nga videot e postuara në rrjetet sociale, pamjet tregojnë studentët duke ikur nga Forcat e Sigurisë.

Në një video tjetër, shihet se Forcat e Sigurisë me motoçikleta qëllojnë në një makinë që mbante pasagjerin, i cili ishte duke bërë video.

“Iran International” citon raporte që thonë se Forcat e Sigurisë sulmuan konviktet e studentëve dhe qëlluan me armë në konviktet e tyre.

E diela ishte dita e parë e semestrit për shumë studentë që ndjekin për herë të parë universitetin “Sharif”. Raportet njoftojnë se turmat e studentëve pasi kanë dëgjuar përleshjet ishin mbledhur jashtë portës kryesore të kampusit vonë në mbrëmje, raporton BBC.

Protesta janë duke vazhduar në Iran nga shtatori i kërij viti, pas vdekjes së një gruaje të ndaluar nga Policia e moralit.

Mahsa Amini, 22 vjeç, ra në koma disa orë pasi policia e moralit e arrestoi për dyshimin se kishte thyer rregullat e shamisë. Oficerët policorë, thuhet se e kanë rrahur me shkop dhe e kanë goditur kokën e saj në një nga automjetet e tyre. Policia ka thënë se nuk ka prova për ndonjë keqtrajtim dhe se ajo pësoi “insuficiencë të papritur të zemrës”.

Protestat në Iran nisën në funeralin e saj dhe janë përhapur në të gjithë vendin.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Të fundit nga rubrika