PSD dorëzon kallëzim penal ndaj kryeministrit Albin Kurti

Partia Social Demokrate, të mërkurën ka dorëzuar kallëzim penal në Prokurorinë Themelore të Prishtinës, ndaj kryeministrit Albin Kurti.

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, ka thënë se kallëzimi penal ka të bëjë me deklarimin e rrejshëm të Kurtit lidhur me çështjen e veteranëve.

Molliqaj, shoti se sipas tij, qëllimi i kryeministrit është baltosja e veteranëve për ta ndërruar një nen që ka të bëjë me pagën minimale.

“Kryeministri i Kosovës ka një synim jo t’i luftoj veteranët e rrejshëm sepse i rrejshëm është vetë, por synimi i tij i vetëm ishte të baltos veteranin e vërtetë ta rrit presionin publik ndaj veteranëve në përgjithësi në mënyrë që ta ndërroj një nen të vetëm të Ligjit për Veteranët, ai nen ka të bëjë me pagën minimale”, ka deklaruar Molliqaj.

Tutjem kryetari i PSD-së, ka thënë se i kanë paraqitur prova të mjaftueshme gjykatës që kryeministri Kurti është veteran i rrejshëm.

“Siç dihet kryeministri është veteran luftëtarë. Ne kemi ofruar letrën e dorëheqjen nga UÇK-ja ku Albin Kurti dhe zyra e Adem Demaçit janë tërheq nga UÇK me 2 mars dhe kemi ofruar nenet e ligjit që tregojnë për të qenë veteranë luftëtarë duhesh të jesh deri në përfundimin e luftës pjesë e UÇK. Ai ka jep dorëheqje me 2 mars dhe është arrestuar me 27 prill 1999”, ka deklaruar ai.

Molliqaj, është shprehur pro rishikimit të listave të veteranëve, por sipas tij kjo duhet bëre duke u nisur nga Kurti.

PSD e shpall Kurtin “veteran të rrejshëm”, paralajmërohet kallëzim penal ndaj tij

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika