PSD ironizon me Kurtin, i vendosin para Qeverisë fotografinë e Ivanoviqit dhe kurora lulesh

Partia Socialdemokrate, me një aksion simbolik, kanë ironizuar me kryeministrin Kurti, i cili ditë më parë, përmes një adresimi, kishte thurur lavde për politikanin serb, Oliver Ivanoviq, i cili ishte vrarë me armë zjarri

Aksioni i PSD-së

Partia Socialdemokrate është duke vazhduar me aksione simbolike kundër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Aksioni i fundit ka të bëjë me fjalimin e Kurtit në pesëvjetorin e vrasjes së politikanit serb, Oliver Ivanoviq.

Aktivistët e PSD-së e kanë vendosur një fotografi të Ivanoviqit dhe një kuror me lule.

Edhe pse Ivanoviq kishte qenë i dënuar për krime lufte ndaj civilëve shqiptarë, Kurti dha lëvdata për të, duke mos e përmendur fare këtë fakt.

Para disa vitesh, vetë Lëvizja Vetëvendosje kishte thënë se Ivanoviq është kriminel lufte.

Kurse në videon e postuar nga kryeministri Kurti, ky fakt injorohet.

Adresimi i Kurtit është kritikuar nga partitë opozitare si dhe shoqëria civile. Disa e kanë quajtur ofendim për viktimat e luftës së fundit në Kosovë.

 

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

IKD: Shteti ka dështuar në rastin “Kobra”

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se rasti “Kobra” paraqet një shembull të dështimit të sistemit të drejtësisë, i cili, sipas tyre, ka...

Të fundit nga rubrika