Pse krahu i përparmë eksperimental i Mercedesit bëri bujë në Teksas?

Krahu, nga i cili Mercedes kishte vetëm një në dispozicion, nuk arriti kurrë në asnjërën nga makinat në stërvitjet e së premtes. Kjo besohet të jetë për shkak se FIA ​​nuk beson se është në përputhje me rregulloret

2K83916 Austin, USA . 20th Oct, 2022. Mercedes AMG F1 W13 front wings. 20.10.2022. Formula 1 World Championship, Rd 19, United States Grand Prix, Austin, Texas, USA, Preparation Day. Photo credit should read: XPB/Press Association Images. Credit: XPB Images Ltd/Alamy Live News

Mercedes solli një krah të ri të përparmë në “Circuit of The Americas”, i cili shkaktoi një sasi të caktuar diskutimesh, nëse ishte në përputhje apo jo me rregulloret.

Synimi fillestar ishte të debutonte krahun këtë fundjavë në Meksikë, kurse ai u soll në Austin vetëm si një artikull testimi praktik falas për të përfunduar procesin e tij të testimit. Por, pamja e tij dalluese me një seri prej pesë ndarësish të zmadhuar të hapësirave, duket se ka alarmuar ekipet rivale.

Para se të krijohej krahu, ai kaloi në procesin normal të dorëzimit në Departamentin Teknik të FIA-s, në formën e vizatimit CAD (dizajn me ndihmën e kompjuterit).

Në këtë pikë, FIA ose do të miratojë përdorimin e komponentit ose do të thotë se pse beson se ai nuk është në përputhje me rregulloret teknike, transmeton Formula 1.

Megjithatë, edhe nëse jep pëlqimin që komponenti të përdoret, Departamenti Teknik i FIA-s nuk është gjyqtari zyrtar i pajtueshmërisë. Vendime të tilla bien nga stjuardët e garës, vetëm për shkak se një komponent është miratuar, nuk e bën atë të imunizuar nga ekipet e tjera që vënë në dyshim FIA-n për ligjshmërinë.

Krahu standard (poshtë), krahasuar me atë eksperimental të ndotur në Austin

Por për çfarë polemika është e gjitha kjo? Gjithçka përqendrohet rreth rregullimit të ri të ndarësit të slotave, dhe nëse përdorimi parësor i tyre është ruajtja e hendekut midis dy elementëve të krahëve (që është funksioni normal i një ndarësi të slotave), ose nëse ato janë në të vërtetë atje, për të tejkaluar më shumë qarkullimin e ajrit të makinës rreth gomave të përparme.

Krahu standard i përdorur ka tre ndarës të hendekut të çarë të shpërndarë në mënyrë të barabartë në të gjithë gjerësinë e krahut midis dy kapave të sipërm.

Pas diskutimit me FIA-n, Mercedes vendosi të mos e drejtonte krahun në praktikën e Austin, megjithëse mund të shfaqet ende në Meksikë në varësi të rezultatit të diskutimeve.

Drejtori Teknik i Mercedesit, Mike Elliott, komentoi në Austin:“Është e qartë, ka një përfitim dytësor të një dizajni aerodinamik… por rregulloret në këtë rast nuk tregojnë qëllimin e vetëm, por njëherit edhe atë kryesor”.

Krahu, nga i cili, Mercedes kishte vetëm një në dispozicion, nuk arriti kurrë në asnjërën nga makinat në stërvitjet e së premtes.

Sipas “Auto Motor und Sport”, kjo është për shkak se FIA ​​nuk beson se është në përputhje me rregulloret.

Krahu pritet të jetë në W13 në Çmimin e Madh të Meksikës, të fundjavës së ardhshme, me AMuS që raporton se skuadra Brackley do t’i shkulë ndarësit.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika