Pse nuk mund të ketë sukses hetimi i krimeve të luftës?

Memoriali për të vrarët në masakrën e Reçakut, foto RFE.

Kreshnik Gashi, redaktor në mediumin KALLXO.com, ka thënë se caktimi i 41 policëve për t’i trajtuar krimet e luftës është shumë pak.

Sipas llogaritjes së tij, 3 vjet e gjysmë i duhen këtyre policëve të intervistojnë vetëm gratë e dhunuara.

“Nëse marrim statistikat me i analizu, ne i kemi 20 mijë gra që pretendohet se janë të dhunuara në Kosovë, të cilat veç me i intervistu këta policë kanë me bo 4 vjet, matematikisht, po i bie 1 polici 487 gra me i intervistu. Ku po mbesin krimet e tjera? Domethënë këtu ka huqje strategjike në objektiva e në çdo gjë” – ka thënë Gashi.

Ai ka shtuar se Qeveria duhet të bëjë një plan të ri për këtë, raporton Kallxo.com.

“Me ndërtu strukturën e krimeve të luftës në vendin tonë dhe mos me na hedh hi syve për shkak se 4 vjet duhen vetëm për intervistimin e këtyre grave, nëse punojnë pa asnjë ditë pushim, pa pushim mjekësor, me standardin që 2 ditë e interviston një grua të dhunuar e që mua nuk ma merr mendja që për dy ditë mundesh me ia nxirr krejt materialet” – tha më tej ai.

Kreshnik Gashi, redaktor në mediumin KALLXO.com

Ai i ka bërë thirrje Qeverisë që ta kthejë fokusin nga krimet e luftës.

“Me bo planin që qysh ne për 4 vjetët e ardhshme me i bo resurset, me i dokumentu krimet” – thekson ai.

Ndryshe, qindra dosje për krimet e luftës të cilat tashmë janë mbledhur, e bartur dhe priten që të hetohen nga 41 hetues policorë të Departamentit më të ri që funksionon në kuadër të Policisë së Kosovës.

Ky Departament do të udhëhiqet nga ish-drejtori për Krime Ekonomike, Bashkim Spahiu, i cili deri në këtë vit shërbeu si shef i Sektorit për Migrim.

KALLXO.com ka raportuar se më shumë se gjysma e hetuesve të rinj për krimet e luftës janë pa përvojë në hetime.

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika