Publikohen pamjet nga ushtrimet e kadetëve të FSK-së

Të dielën e 10 marsit, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka publikuar disa fotografi në rrjetin social Facebook, të kadetëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Ky i fundi bëri të ditur se kadetët janë duke u stërvitur në kuader të planprogramit akademik, pasi kadetët kanë përfunduar pjesën teorike, ata do të ekzekutojnë taktikat, teknikat dhe procedurat (TTP) në operacionet urbane sulmuese dhe mbrojtëse, në mjedis kompleks urban.

Forcat e Sigurisë së Kosovës
Kadetët e FSK-së gjatë stërvitjeve ushtarake

“Me sukses të lartë i realizuan TTP-të në kuadër të forcave të kombinuara në spektrin e plotë të operacionit duke përdorur konstruktin standard të operacioneve urbane, kuptim, formësim, angazhim, konsolidim dhe tranzicion” ka thënë Mehaj.

Ndërkaq ai ka terguar së do të vazhdojn tutje drejtë sukseseve të radhës.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika