Publikohet raporti i Olimpiadës Ndërkombëtare të Matematikës, Kosova renditet e 39-ta

Është publikuar raporti “International Mathematical Olympiad” dhe Kosova është renditur e 39-ta

Ilustrim

Gjatë këtyre ditëve është publikuar raporti “International Mathematical Olympiad”, i cili liston vendet evropiane për nga njohuritë mbi matematikën.

Në këtë raport Kosova është renditur nga fundi i tabelës kur bëhet fjalë për vendet evropiane.

Sipas këtij raporti pas Kosovës janë vetëm Islanda, Luksenburgu, Mali i Zi dhe Lihtenshtajni.

Ndërsa shtetet që u rënditen të parat janë Rumania, Gjermania, Izraeli, Italia, Polonia dhe Mbretëria e Bashkuar

Raporti i “International Mathematical Olympiad”

Lidhur me këtë raport dhe rezultate ka komentuar inxhinieri, Ermal Sadiku. Përmes një postimi Sadiku ka thënë se “i kemi punët mirë” me matematikë.

“Mire i kemi punet ne matematike…sjemi ne fund”, ka shkruar Sadiku.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika