Punëtorët e transportit ajror të BE-së në nivelin më të ulët në 14 vjet

Rreth 325 mijë e 600 njerëz janë punësuar nga linjat ajrore dhe ndërmarrjet e lidhura në 27 shtetet anëtare gjatë tre muajve të parë të vitit 2022. Ky është numri më i ulët që nga fillimi i serisë në vitin 2008 i cili ka pësuar një rënie të ndjeshme nga nivelet para pandemisë

Ilustrim

Numri i njerëzve që aktualisht janë duke punuar në transportin ajror në të gjithë Bashkimin Evropian është në nivelin më të ulët në 14 vjet, pasi që linjat ajrore kanë reduktuar fuqinë e tyre të punës për shkak të COVID-19.

Sipas shifrave nga Eurostat të publikuara të martën e 9 gushtit, rreth 325 mijë e 600 njerëz janë punësuar nga linjat ajrore dhe ndërmarrjet e lidhura në 27 shtetet anëtare gjatë tre muajve të parë të vitit 2022.

Ky është numri më i ulët që nga fillimi i serisë në vitin 2008 i cili ka pësuar një rënie të ndjeshme nga nivelet para pandemisë.

Rreth 410 mijë njerëz janë punësuar në sektorin e transportit ajror në tremujorin e parë të 2019.

Punëtorët e moshës 15 deri në 39 vjeç janë ndikuar nga numri i përgjithshëm që ka rënë nga 184 mijë e 900 para pandemisë në 121 mijë e 400, transemton euronews.

Autoritetet në mbarë botën kanë reaguar ndaj përhapjes së sëmundjes COVID-19 duke mbyllur kufijtë për joshtetasit, gjë e cila ka rezultuar në rënien e numrave të udhëtimeve ajrore.

Sipas Organizatës Ndërkombëtare të Aviacionit Civil (ICAO), shifrat e pasagjerëve kanë rënë në 60% në vitin 2020 krahasuar me një vit më parë dhe ndërsa sektori ka filluar të rimëkëmbej në vitin 2021, numri i pasagjerëve ka qenë ende 40% më i ulët se në 2019.

Kjo vlerësohet të ketë çuar në një humbje të të ardhurave për linjat ajrore prej rreth 372 miliardë dollarë dhe 324 miliardë dollarë në 2020 dhe 2021 respektivisht.

Qeveritë kombëtare në të gjithë BE-në janë detyruar të ndërhyjnë dhe të shpëtojnë shumë linja ajrore në vështirësi, duke përfshirë transportuesit kryesorë si Lufthansa e Gjermanisë dhe Air France e Francës.

Megjithatë, këtë vit, linjat ajrore janë kritikuar për dështimin për të restauruar në mënyrë adekuate përpara sezonit të ngarkuar të verës, pasi mungesat e fuqisë punëtore janë fajësuar për dhjetëra mijëra anulime fluturimesh dhe vonesa të rënda.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika