Pupovci: Greva dëmton nxënësit

Sindikata e arsimit ka paralajmëruar grevë nëse nuk miratohet Ligji për Paga, kurse MASHTI ka reaguar duke thënë se Qeveria nuk mund të plotësoj kërkesën e tyre dhe se SBASHK-u po i shantazhin vendimmarrësit

Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci

Paralajmërimet për greva nga ana e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), sipas zëvendësministrit të Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Dukagjin Pupovci, nuk janë asgjë tjetër përveçse dëmtim i procesit arsimor.

Sipas Pupovcit, kërkesa e SBASHK-ut për nga 100 euro shtesë për çdo muaj deri në miratimin e Ligjit të Pagave është shantazh i drejtpërdrejtë.

Për numrin dy të arsimit në Kosovë, SBASHK-u duhet të jetë më bashkëpunues, me ministrinë, sepse sipas Pupovcit hartimi i draftit final të Ligjit të Pagave, në mënyrë që të gjej një formulë të pranueshme për të gjitha kategoritë e shërbyesve publikë, do të merr kohë.

“Prandaj deri në aprovimin e Ligjit të Pagave, pagat do të jenë këto që janë, sepse nuk mund të ndryshohen çdo ditë. Pastaj, duhet të kemi parasysh që ne përveç 80 mijë punonjësve në sektorin publik, i kemi edhe rreth 250 mijë të tjerë në sektorin privat, edhe ata janë qytetarë të Kosovës. Dhe nga ky këndvështrim, besoj që është SBASHK-u ajo që duhet të tregojë pak më shumë mirëkuptim”, është shprehur Pupovci për KosovaPress.

Udhëheqësit e SBASHK-ut

Ai më tej ka folur edhe për vendimin e Kushtetueses që i dha të drejtë Komunës së Kamenicës në lidhje me organizimin e mësimit alternativ.

Sipas Pupovcit, MASHTI asnjëherë nuk e ka kontestuar reformën në arsim, por se kërkonte zgjidhje për nxënësit të cilët prej muajsh nuk kishin ndjekur mësime ndërsa Komuna e Kamenicës nuk ofronte një zgjidhje.

“Meqë nuk ka pasur përgjigje pozitive atëherë ministria ka marrë një vendim të tillë, dhe ajo që ka vlerësuar Gjykata Kushtetuese është faktikisht ligjshmëria e këtij vendimi, se me këtë vendim është ndërhyrë në kompetencat e Komunës”, ka thënë Pupovci.

Ilustrim

Ditë më parë SBASHK-u në koordinim me disa sindikata të tjerë kanë protestuar duke shprehur pakënaqësitë e tyre lidhur me mos-miratimin e Ligjit të Pagave, andaj ata kanë kërkuar si formë të ndërmjetme që shteti të japë nga 100 euro për çdo muaj për mësimdhënësit derisa të miraton ligjin.

Sindikata e punëtorëve arsimor gjithashtu gjatë protestës kishte paralajmëruar edhe greva që nga 20 prilli, në rast se kërkesat e tyre nuk merren parasysh.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika