Putin – SHBA-së: Duhet ta ndaloni furnizimin me armë për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Presidenti rus, Vladimir Putin, gjatë një interviste me gazetarin amerikan Tucker Carlson, i ka bërë thirrje SHBA-së të ndalojë furnizimin me armë, duke pretenduar se ky është “çelësi” për të mbyllur luftën në Ukrainë

Gazetari amerikan, Tucker Carlson dhe presidenti rus Vladimir Putin, gjatë intervistës dy-orëshe në Moskë.

Gazetari amerikan, Tucker Carlson dhe presidenti rus, Vladimir Putin, ishin në qendër të vëmendjes mbrëmjen e së enjtes, kur komentatori i djathtë i ndarë dhe mbështetës i Trumpit intervistoi autokratin rus.

Biseda dyorëshe, e xhiruar në Moskë, ishte intervista e parë e Putin me një agjenci mediale perëndimore që nga invazia e Rusisë në Ukrainë në shkurt 2022.

Mesazhi i Rusisë për SHBA-në, ka deklaruar Putin, është “Nëse vërtet doni të ndaloni luftën, duhet të ndaloni furnizimin me armë. Do të përfundojë brenda disa javësh”.

Putin ka thënë se herën e fundit që foli me Joe Biden ishte para se Rusia të invadojë Ukrainën.

Carlson ka kritikuar shpesh mbështetjen amerikane për Ukrainën, ka quajtur Volodymyr Zelensky-n, presidentin e Ukrainës, si “një makth” ukrainas.

Tonet e Carlson ishin më pak polemike gjatë intervistës me Putinin, të cilin e quajti “zoti president” gjatë gjithë kohës.

Vendimi për të intervistuar Putinin ishte kritikuar gjerësisht para intervistës. Por fillimi i bisedës mes ish-drejtorit të Fox News dhe Putin ishte një zhgënjim, raporton The Guardian.

Putin kaloi mbi 30 minuta duke dhënë një histori të Rusisë, Lituanisë, Polonisë dhe Ukrainës.

Presidenti rus akuzoi Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera perëndimore se po shpërbëjnë luftën në Ukrainë.

Ka pasur biseda paqeje me Ukrainën që ishin “gati të përfundojnë”, ka thënë Putin, por pastaj Ukraina “hidhte poshtë të gjitha këto marrëveshje dhe bindeshin nga udhëzimet e vendeve perëndimore, vendeve evropiane dhe Shteteve të Bashkuara për të luftuar Rusinë deri në fund”.

Putin vendosi fajin te Boris Johnson, ish-kryeministri britanik, në veçanti.

Johnson u detyrua të largohej nga Parlamenti britanik në qershor 2023, por Putin pretendonte se si kryeministër kishte parandaluar Zelensky-n nga nënshkrimi i një marrëveshjeje paqeje në fazat e hershme të konfliktit.

“Fakti që ata [Ukraina] i binden kërkesës ose bindjes së zotimit të Zotit Johnson, ish-kryeministrit të Britanisë së Madhe, duket absurde”, ka deklaruar Putin.

Putin dha një intervistë për herë të fundit për një gazetë perëndimore në vitin 2021, kur foli me një gazetar për CNBC.

Ai kryesisht ka pushuar së foluri me mediat e pavarura, ruse dhe ndërkombëtare, që nga fillimi i pushtimit të tij në shkallë të plotë të Ukrainës.

Që nga viti 2021, ai ka dhënë vetëm intervista për mediat ruse, kazake dhe kineze.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika