Putin shkarkon shefin e logjistikës pas dështimeve të furnizimit

I pari i shtetit të Rusisë, Vladimir Putin ka larguar nga detyra zëvendësministrin e mbrojtjes, Dmitry Bulgakov për ta zëvendësuar atë me gjeneralin Mikhail Mizintsev

Dmitry Bulgakov

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka shkarkuar gjeneralin e akuzuar për menaxhimin e operacioneve logjistike të ushtrisë ruse në Ukrainë.

Ministria e mbrojtjes në Rusi të shtunën e 24 shtatorit ka njoftuar për largimin nga detyra të gjeneralit Dmitry Bulgakov i cili në të njëjtën kohë ishte edhe zëvendësministër i mbrojtjes.

Ministria ka bërë të ditur se 67-vjeçari ishte “liruar” për t’u transferuar në një rol të ri.

Ish-zëvendësministri i mbrojtjes do të zëvendësohet nga gjenerali Mikhail Mizintsev, i cili kishte menaxhuar rrethimin brutal të Moskës në qytetin port të Mariupolit.

Gjenerali Bulgakov ka drejtuar operacionet logjistike të ushtrisë që nga viti 2008 dhe ishte përgjegjës për mbajtjen e trupave ruse të furnizuara pas dislokimit të tyre në Siri në vitin 2015.

Por vëzhguesit kanë thënë se ai është anashkaluar në Moskë muajt e fundit, duke e fajsuar atë me shumë për operacionet kaotike të logjistikës që kanë penguar avancimin e Rusisë dhe kanë parë trupat e tyre të mbetura të pamjaftueshme, njofton BBC.

Në muajt e fundit, Kremlini është detyruar t’i afrohet Koresë së Veriut dhe Iranit, dy nga aleatët e tij të vetëm të mbetur për furnizime të reja me artileri dhe dron.

Ndryshe shkarkimi i gjeneralit Bulgakov ka ardhur pas disa pamjeve që kanë qarkulluar në pasi mediat sociale të cilat tregojnë rekrutët rusë të sapo hartuar duke u pajisur me pushkë sulmi të ndryshkura.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika