Putini i bëri një nder botës duke pezulluar pjesëmarrjen e Rusisë në New START

Automjetet ushtarake të afta për të mbajtur raketa balistike hipersonike janë parë gjatë një parade ushtarake në Pekin në vitin 2019. (Ng Han Guan/AP)

Vendimi i fundit i presidentit rus Vladimir Putin për të pezulluar pjesëmarrjen e Rusisë në paktin e New START mbi armët bërthamore mund të jetë një bekim.

Nëse kjo i shtyn Shtetet e Bashkuara të pranojnë se bota bipolare e marrëveshjeve të armëve bërthamore SHBA-Rusi është një gjë e së kaluarës dhe se Kina tani duhet të konsiderohet si fuqia e tretë më e madhe bërthamore, atëherë Putini do t’i ketë bërë Shteteve të Bashkuara një favor.

Synimi i tij, natyrisht, ishte të përpiqej të frikësonte Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj që ndihmonin Ukrainën kundër agresionit të Rusisë.

Putin po luante një tjetër nga kartat e tij bërthamore, ashtu siç kishte me kërcënimet e nënkuptuara për të përdorur armë taktike bërthamore në Ukrainë ose për të përshkallëzuar luftën konvencionale.

Këto kërcënime dukej se i shqetësonin udhëheqësit e NATO-së, të cilët hezituan të dërgonin armët e kërkuara nga Kievi.

Putini, mjerisht, nuk gaboi plotësisht për efektin e njoftimit të tij: Disa në Perëndim vajtuan vdekjen e afërt të marrëveshjes së fundit të madhe të armëve strategjike.

Por, duke pasur parasysh fuqinë në rritje të antantës Rusi-Kinë dhe zgjerimin e programeve të armëve bërthamore dhe raketave balistike të Kinës, marrëveshjet e armëve të stilit të Luftës së Ftohtë, SHBA-Rusi nuk janë thjesht të pakëshillueshme, por të rrezikshme.

Ndonëse është ende e paqartë se çfarë do të thotë “pezullim” në vend që të tërhiqesh plotësisht nga New START-i, gambiti i Putinit ka ekspozuar rrezikun e vërtetë, duke u shtrirë shumë përtej Ukrainës apo New START-it, që ishte një marrëveshje e keqe kur u shkrua dhe nuk u përmirësua nga mosha.

Duke trajtuar vetëm armët bërthamore strategjike dhe jo taktike, traktati ratifikoi në mënyrë efektive një avantazh të madh ekzistues rus. Teknologjitë e reja – të tilla si raketat hipersonike – e kanë bërë atë të vjetruar.

Në vitin 2021, Presidenti Biden gaboi kur zgjati New START për pesë vjet, duke mbyllur avantazhet e Moskës. Edhe Shtëpia e Bardhë tani pranon se Rusia e ka shkelur ndjeshëm traktatin.

Megjithatë, këto të meta zbehen përpara kompleksitetit të botës bërthamore trepolare në zhvillim. Kina e kupton qartë këtë realitet dhe pa dyshim kjo është arsyeja pse ajo ka refuzuar t’i bashkohet çdo negociate për një pasardhës të New START.

Presidenti kinez, Xi Jinping, ka të ngjarë të synojë të rrisë asetet e tij bërthamore derisa të jetë tepër vonë që negociatat të frenojnë rritjen e tyre.

Postaportoi i vitit 2021 për një “zbavitje ndërtimi” të zbuluar nga imazhet satelitore që tregonin se në Kinë po ndërtoheshin më shumë se 100 kapanoneve për raketa balistike ndërkontinentale. Komandanti i forcave bërthamore amerikane i tha Kongresit në vitin 2021 se një “zgjerim befasues” i programit të armëve bërthamore të Kinës ishte duke u zhvilluar.

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë rezerva bërthamore shumë më të mëdha se ato të Kinës, por pika e rëndësishme është lëvizja e Pekinit drejt armëve të vendosura.

Marrëveshja e New START, në teori, kufizoi Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë në 1550 koka bërthamore të vendosura; vitin e kaluar, Pentagoni parashikoi që Kina do të kishte 1000 koka bërthamore deri në vitin 2030 dhe 1500 deri në vitin 2035, menjëherë në terma bërthamorë.
Nuk është çudi që ndërtimi i silosit është në mbingarkesë.

Bota e mëparshme bërthamore bipolare ishte shumë më e thjeshtë, strategjike dhe operacionale. Doktrinat themelore bërthamore të SHBA-ve dhe strategjitë e parandalimit supozuan një kundërshtar kryesor bërthamor.

Fatkeqësisht, ajo që ne “dinim” gjatë Luftës së Ftohtë është krejtësisht e pamjaftueshme sot.

Tani duke u përballur me dy kundërshtarë të mëdhenj bërthamorë, Shtetet e Bashkuara duhet të rikalibrojnë urgjentisht kërkesat e saj për kokat e luftës dhe sistemin e dërgimit në skenarë të shumtë, të rinj, të paeksploruar.

Konsideroni dy mundësi të tilla. Ne, për shembull, mund të përballeshim me një konfrontim bërthamor me Rusinë, pas së cilës, duke supozuar se dolëm “fitimtarë”, ne u përballëm menjëherë me një konfrontim të dytë bërthamor me Kinën.

Një krizë tjetër e mundshme mund të na bëjë të përballemi me një bosht Kinë-Rusi, duke na kërcënuar ne dhe aleatët tanë evropianë dhe aziatikë njëkohësisht.

Përpara se të angazhohet në diplomaci të mëtejshme të armëve strategjike, Uashingtoni duhet të vendosë çështjet themelore se sa të mëdha duhet të jenë asetet bërthamore të SHBA-ve për t’u përballur me dy kundërshtarë.

Do të ishte vetëvrasje të argumentohej se Shtetet e Bashkuara mund të mjaftonin me të tre vendet në nivele të barabarta kokash, një rezultat tipik i marrëveshjeve të kontrollit të armëve.

Por sa më shumë koka bërthamore të dorëzueshme do t’i duheshin Shteteve të Bashkuara për vetëmbrojtje dhe për të vendosur parandalimin? Sa armë të tjera do të ishin optimale, apo edhe minimalisht të mjaftueshme? E barabartë me totalin e kombinuar Moskë-Pekin, apo më shumë?

Dhe mos harroni se Koreja e Veriut, Irani dhe shtetet e tjera aspirante për armë bërthamore pothuajse me siguri e shohin Rusinë dhe Kinën si kombe miqësore, dhe Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj me armë bërthamore Britaninë dhe Francën si armiq.

Çështje strategjike jashtëzakonisht të rëndësishme si këto, me pasoja të gjera për qëndrimin bërthamor të SHBA-së, mjetet antiraketë dhe buxheti i mbrojtjes, janë këtu tani.

Këto vendime për jetë a vdekje janë shumë më urgjente për mbrojtjen e Shteteve të Bashkuara sesa marrëveshjet e kontrollit të armëve.

Më mirë t’i kemi krahët në dorë dhe më pas, nëse zgjedhim, t’i kufizojmë, sesa të mos mjaftojmë, duke lejuar Moskën dhe Pekinin të diktojnë marrëdhëniet e ardhshme.

Ne gjithashtu kemi nevojë për aleatët tanë për t’u angazhuar, këtë herë globalisht; nuk do të jetë e mjaftueshme që Shtetet e Bashkuara të merren me NATO-në nga njëra anë ose me një seri aleancash dypalëshe, të përbashkëta dhe indo-paqësore, nga ana tjetër.

Arritja e ardhshme e Kinës e statusit të homologut si një fuqi bërthamore dhe bashkimi i saj me superfuqinë bërthamore Rusinë, është një kërcënim global. Për ta bërë të qartë urgjencën, faleminderit President Putin.

Të fundit nga rubrika