Putini mund të kërkojë ende hakmarrje ndaj shefit të Wagner, thotë shefi i CIA-së

Prigozhin është kreu i grupit mercenar Wagner, i cili udhëhoqi një kryengritje në Rusi një muaj më parë. Shefi i CIA-së vlerëson se presidenti rus, Putin ka të ngjarë të përpiqet të blejë kohë ndërsa ai përpunon mënyrën më të mirë për t'u marrë me liderin e grupit Wagner

(Djathtas) Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe shefi i grupit mercenar “Wagner”, Prigozhin (Majtas)

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është duke u përpjekur të blejë kohë, ndërkohë që përpiqet ta ketë të qartë se si të sillet me shefin e grupit mercenar “Wagner”, vlerëson shefi i CIA-së.

Prigozhin është kreu i grupit mercenar Wagner, i cili udhëhoqi një kryengritje në Rusi një muaj më parë.

Siç raporton CNN, kjo kryengritje ekspozoi dobësi të rëndësishme në sistemin e pushtetit që Putini ka ndërtuar, tha kreu i CIA-s, William Burns.

Ai i tha Forumit të Sigurisë në Aspen se lideri rus mund të kërkojë ende hakmarrje ndaj Prigozhin.

“Ajo që po shohim është një kërcim shumë i ndërlikuar”, tha të enjten shefi i CIA-s.

Prigozhin ka lëvizur, por ka qenë në kryeqytetin e Bjellorusisë, Minsk kohët e fundit, si dhe në Rusi, tha ai kur u pyet për një video të fundit që tregonte shefin e Wagner në Bjellorusi.

Putin ka të ngjarë të përpiqet të blejë kohë, ndërsa ai përpunon mënyrën më të mirë për t’u marrë me liderin e grupit Wagner, shtoi Burns.

Ky grup mercenar ka ende vlerë për lidershipin e Rusisë në vende si Afrika, Libia dhe Siria dhe kështu kishte të ngjarë që Putin të përpiqej të ndante grupin nga udhëheqësi i tij.

Dhe, shefi i CIA-s tha se Putin mund të presë për të marrë hak.

“Putini është dikush që në përgjithësi mendon se hakmarrja është një pjatë që shërbehet më së miri e ftohtë,” tha Burns. “Në përvojën time, Putini është apostulli i fundit i shpagimit, kështu që do të habitesha nëse Prigozhin i shpëtonte ndëshkimit të mëtejshëm.”

Në fillim të këtij muaji, presidenti amerikan, Joe Biden, sugjeroi se ekzistonte rreziku që shefi i Wagner mund të helmohej.

“Nëse unë do të isha ai, do të kisha kujdes se çfarë ha. Do ta mbaja vëmendjen në menunë time,” tha presidenti.

Drejtori i CIA-s i bëri jehonë kësaj fjale duke thënë: “Po të isha Prigozhin, nuk do ta pushoja nga puna shijuesin tim”.

Agjencia e inteligjencës me të vërtetë kishte njohuri të avancuara për kryengritjen, tha Burns, duke konfirmuar raportet e mëparshme.

Rebelimi ishte sulmi më i drejtpërdrejtë që Putin ka parë në 23 vitet e tij në pushtet, duke përfshirë edhe sfidimin e drejtpërdrejtë të justifikimit të Kremlinit për luftën në Ukrainë, me Prigozhin duke thënë se ajo ishte ndërtuar mbi gënjeshtra, tha Burns.

Ai shtoi se ajo që ishte më e habitshme ishte se lideri rus ndihej i detyruar të bënte një marrëveshje me një njeri që dikur ishte kujdestari i tij, tha shefi i CIA-s.

Prigozhin shpesh përmendet si “kuzhinieri i Putinit” pasi ai u bë i njohur për herë të parë pasi ofroi shërbime ushqimore për Putinin dhe ushtrinë përpara se të themelonte grupin Wagner.

Shija e redaktorit

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Botim i ri edukativ – “Shprehi të mira, fëmijë të...

Në kuadër të lëndës me zgjedhje “Edukimi për shëndetin”, klasat e dyta, nga viti shkollor 2024/25, do të kenë në bankat shkollore librin "Shprehi...

Të fundit nga rubrika