Qeriqi: 16-vjetori i Pavarësisë së Kosovës festë e zbehtë

Invalidi i luftës së fundit, Xhevdet Qeriqi i ftuar në emisionin 'Five' në Televizionin Dukagjini lidhur me organizimin e festës së 17 shkurtit, ka thënë se kjo festë ka qenë më e 'zbehtë' krahasim me vitet e kaluara dhe se Institucionet qoftë ato lokale apo qendrore, duhet të kenë përkushtim dhe angazhim më të madh për të festuar shumë më shumë

Invalidi i luftës së fundit, Xhevdet Qeriqi, i ftuar në emisionin “Five” në televizionin Dukagjini, lidhur me organizimin e festës së 17 shkurtit, ka thënë se kjo festë ka qenë më e “zbehtë” krahasim me vitet e kaluara, dhe se institucionet, qoftë ato lokale apo qendrore, duhet të kenë përkushtim dhe angazhim më të madh për të festuar shumë më shumë.

“17 shkurti është festa më e rëndësishme e vendit tonë dhe e këtij populli, pas një sakrifice të madhe dhe pas gjakut të derdhur të luftëtarëve të UÇK-së. Është një festë e veçantë dhe duhet të ketë përkushtim dhe organizime më të mëdhaja, sepse meriton kjo festë të ketë organizime më të madhe. Fatkeqësisht, festa e fundit ka qenë më e zbehtë se vitet e kaluara. Qoftë institucionet qendrore dhe ato locale, duhet të kenë një angazhim më të madh që të festohet shumë më shumë”, është shprehur Qeriqi.

Qeriqi ka shtuar se një nga mënyrat e angazhimit të institucioneve për nder të festës, duhet të jetë “organizimi i programeve kulturore  për t’i mbledhur qytetarët, të cilët kanë dëshirë për të festuar”.

 

 

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika