Qeveria emëron Bislim Bislimin sekretar të përgjithshëm në MKRS

Qeveria e Kosovës, të mërkurën, ka marrë vendim për emërimin e Bislim Bislimit, si sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për emërimin e Bislim Bislimit, si sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Në mbledhjen e Qeverisë, propozimin para kabinetit qeveritar e bëri zëvendësministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Blerim Gashani.

“MPB-ja ka zhvilluar procedurën e rekrutimit për pozitën, sekretar i përgjithshëm, me qëllim të plotësimit të vendit të lirë të punës. Për pozitën, sekretar i përgjithshëm, kanë aplikuar tetë kandidatë, ndërsa tre prej tyre kanë hyrë në listë të ngushtë pasi që i kanë plotësuar kriteret e parapara me konkurs”, tha Gashani.

Ai ka njoftuar se pas vlerësimit profesional, kandidatë fitues janë përzgjedhur dy që janë vlerësuar me mbi 70 për qind të pikëve.

“Pas vlerësimit profesional nga komisioni shtetëror i pranimit përmes testit me shkrim dhe intervistës, kandidatët fitues që janë vlerësuar mbi pragun 70% të pikëve janë Bislim Bislimi dhe Arjan Ahmeti. Në pajtim me dispozitat ligjore dhe pas përzgjedhjes nga MKRS-ja propozojmë emërimin e Bislim Bislimit në pozitën e sekretarit të përgjithshëm për një mandat 4-vjeçar”, ka thënë Gashani.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika