Qeveria franceze kërkon që FIFA të hetojë festimet dhe fyerjet e Argjentinës

Ministri francez, Bruno Le Maire, ka kërkuar nga FIFA të hetojë fyerjet e bëra nga futbollistët dhe tifozët e Argjentunës kundër Les Bleus në fund të finales së Kupës së Botës, pasi arriti të triumfojë me penallti ndaj francezëve

Parada e Fitores së Argjentinës pasi fitoi Kupën e Botës - Buenos Aires, Argjentinë - 20 dhjetor 2022

Tallja e papëlqyeshme ndaj sulmuesit francez, Kylian Mbappe nga disa lojtarë dhe tifozë të Argjentinës mes festimeve në Buenos Aires për të mirëpritur fituesit e Kupës së Botës duhet të hetohet nga organi qeverisës botëror i futbollit FIFA, ka thënë ministri i lartë i kabinetit francez, Bruno Le Maire.

Teksa lojtarët e Argjentinës festuan në mënyrë euforike, pati disa momente që u bënë virale dhe jo për arsyet e duhura.

Gjatë kthimit ngazëllues të Argjentinës në shtëpi, një grup tifozësh ndezën një kapak të improvizuar arkivoli të stolisur me një kryq dhe foto të Mbappe.

Portieri Emiliano Martinez gjithashtu kapi një fëmijë lodër me fytyrën e Mbappes gjatë një parade me autobus të hapur nëpër kryeqytetin argjentinas. Imazhet e të dyve u bënë virale në rrjetet sociale.

Lionel Messi duke mbajtur një breshkë ninja nga tifozët, dhe portieri Martinez me një fëmijë lodër me fytyrën e Mbappes

Qëndrimi i portierit Martinez, i cili u tall me Mbappe në disa raste pas fitimit të Kupës së Botës, si dhe sjellja e ish-ndërkombëtarve si Kun Aguero, i cili tallte mbiemrin e Eduardo Camavinga, kanë rënë shumë keq në shtypin francez.

Festimi i Emiliano Martinez me Dorezën e Artë.

“Këto janë fyerje të padenja dhe çfarë bën FIFA? Sporti është çështje e lojës së ndershme dhe respekti për të tjerët, respektimi edhe për humbësit”, ka thënë Le Maire, raporton Marca.

Po ashtu, Federata Franceze e Futbollit kishte njoftuar tashmë se do të denonconte përdorimin e fyerjeve raciste në mediat sociale kundër penalltistëve francezë që humbën goditjet e tyre në shkëmbim zjarri.

Në këtë rast nuk dihet ende nëse autorët kanë qenë tifozë francezë apo argjentinas apo nga gjetkë.

Mbappe, i cili mbushi 24 vjeç në ditën kur miliona njerëz dolën në rrugë në kryeqytetin argjentinas për t’i dhënë një mikpritje heronjsh kapitenit të ekipit, Messi, kryesoi një rikthim të guximshëm francez duke shënuar dy gola në 90 sekonda për të detyruar kohën shtesë.

Ai dhe lojtarë të tjerë me origjinë afrikane, të cilët përbëjnë shumicën e skuadrës së Francës, kanë marrë abuzime raciste nga një pakicë e vogël mbështetësish në mediat sociale.

Analizat

Një fitore e Messit në finalen e Botërorit apo një...

Argjentina luan me Francën në finalen e së dielës, duke filluar nga ora 16:00, në stadiumin Lusail. Messi, 35 vjeç, ka fituar shtatë çmime rekord...

Gjashtë lojtarët që kanë dominuar në Kupën e Botës

Argjentina përballet me Francën në finalen e Kupës së Botës këtë të diel, me Lionel Messi dhe Kylian Mbappe që frymëzuan kombin e tyre...

Argjentina e frymëzuar nga himni i Kupës së Botës “Muchachos,...

Nëse e keni parë Argjentinën në këtë Botëror, atëherë edhe do ta keni dëgjuar këngën e nisur nga një tifoz, e cila u bë...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika