Qeveria miraton vendimin për shpërndarjen e kuvendeve komunale të Zveçanit dhe Leposaviqit për shkak të jo-funksionalitetit të tyre

Në mbledhjen e 108-të të Qeverisë së Kosovës është miratuar vendimi për shpërndarjen e kuvendit komunal të Zveçanit dhe kuvendit komunal të Leposaviqit për shkak të jo funksionalitetit të tyre dhe si pasojë, pamundësisë së ushtrimit të kompetencave ligjore

Mbledhja e Qeverisë së Kosovës

Në mbledhjen elektromnike të 108-të të Qeverisë së Kosovës është miratuar kërkesa e Ministrisë së Financave për kursime dhe ndarje buxhetore në shumën prej pesë milionë e 705 mijë e 39 eurove.

Në këtë mbledhje u miratua dhe kërkesa e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për ndarjen e mjeteve buxhetore në shumën prej 310 mijë e 183 euro për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar në komunat veriore.

Në mbledhjen e 108-të u miratua dhe rregullorja për Strukturën Organizative të Njësive Profesionale të Zjarrfikjes dhe Shpëtimit.  Kjo rregullore përcakton strukturën organizative të Njësive profesionale të zjarr fikjes dhe shpëtimit, si dhe kriteret themelore të organizimit, gradimit dhe funksionimit të tyre.

Mes tjerash, në këtë mbledhje u miratua dhe vendimi për shpërndarjen e kuvendit komunal të Zveçanit dhe kuvendit komunal të Leposaviqit për shkak të jo-funksionalitetit të tyre dhe si pasojë, pamundësisë së ushtrimit të kompetencave ligjore.

Në këtë mbledhje u miratua dhe vendimi për të kërkuar nga presidentja e Kosovës dhënien e autorizimit për nënshkrimin e marrëveshjes omplementuese mes Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Kosovës, lidhur me atashimin e personelit nga FSK në Kompaninë Roulment të Këmbësorisë në Ishujt Falklands.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika