Qeveria paralajmëron se nuk do të paguhen ata që nuk punuan

Ani pse mësimi filloi ata që kryejnë punën e mësimdhënësit nuk janë paguar akoma. Madje nga ekzekutivi kanë thënë se rroga nuk do të ketë për të gjithë ata që kanë qenë në grevë

Mësimi ka filluar por mësimdhënësit ende nuk janë paguar ani pse është data tre tetor.
Gjithsesi ky mësimdhënës ka shpresa që paga e tij do t’i procesohet.

“Zakonisht pagat ekzekutohen pasdite, sot jemi të disponum paradite, të shohim cka po bohet pasdite”, ka thënë Naim Bytyqi mësimdhënës.
Por, sipas një përgjigje të Qeverisë pagat me gjasë nuk do të dalin fare.
Kjo pasi zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu ka dhënë indikacione se nuk paguhen mësimdhënësit që ishin në grevë për një muaj gjatë shtatorit.

“Për muajin shtator, pagesat në sektorin publik janë ekzekutuar për zyrtarët të cilët kanë dalë në punë dhe kanë kryer detyrat dhe përgjegjësitë e tyre. Paga mujore është kompensim për punë. Në raste të grevave, kjo çështje përcaktohet në ligjin për Greva”, ka thënë Përparim Kryeziu.
E nëse ndodhë kjo, përshkallëzim të situatës paralajmëron kryesindikalisti, Rrahman Jasharaj.
“Uroj që deri në kufirin ligjor më 5 tetor, Qeveria të mos e bëjë edhe këtë goditje, por t’i procesojë pagat, përndryshe do të kemi situatë të acaruar. Edhe mediat e kanë parë se edhe kur u bë pezullimi i grevës, votat pro dhe kundër ishin kogja të përafërta. Nuk është e drejtë të shkelen ligjet dhe të shkelet humaniteti. Nëse bëhet kjo goditje atëherë s’kemi si të mos besojmë se Qeveria i do grevat dhe përplasjet”, ka treguar Rrahman Jasharaj krytar i SBAShK-ut.
Afati ligjor për ekzekutimin e pagave për punëtorët e sektorit publik është më së largu data e pesë e çdo muaji.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika