Qeveria ua pezullon lejet e importit katër kompanive të naftës

Ministrja e Tregtisë Rozeta Hajdari, ka bërë të ditur se Dogana e Kosovës, ka gjetur parregullsi tek katër subjekte që merren me përpunimin e naftës, si pasojë e kësaj, Dogana ua ka pezulluar lejet e importit këtyre subjekteve

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës, Rozeta Hajdari, në një konferencë për media ka bërë të ditur se Dogana e Kosovës, ka gjetur parregullsi te katër subjekte që merren më përpunimin e produkteve të naftës.

Sipas Hajdarit, këto parregullsi që janë hetuar nga dogana, kanë rrezikuar dhe dëmtuar buxhetin e shtetit.

Ajo ka theksuar, se Dogana e Kosovës, nuk i ka vazhduar autorizimet për përpunimin e naftës katër subjekteve të ndryshme, disa prej tyre sipas saj, i kanë shitur produkte të naftës kompanive që nuk kanë qenë të licencuara.

“Dogana ka pezulluar autorizimin përkatësisht nuk iu ka vazhduar autorizimet katër subjekteve. Disa nga subjektet u kanë shitur produkte të naftës kompanive të palicensuara, nuk kanë përdorur mjete matëse të verifikuara si dhe kanë shmangur akcizën duke deklaruar gabimisht përbërjen e produktit, këto përbëjnë shkelje të ligjit ”, ka deklaruar Hajdari.

ilustrim

Ministrja e Tregtisë, ka treguar se kanë gjetur parregullsi edhe tek nafta që përdoret për automjetet e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK).

“Gjatë javëve të fundit kemi marrë disa mostra të dizelit në kazermat e FSK-së. Kemi gjetur me inspektoratin shumë raste të jokonformitetit në një rast kemi gjetur dizel me përmbajtje të squfurit prej 77.4 miligram për kg, që tejkalon shumëfish shkallën e lejuar”, ka shtuar ajo.

Drejtori i Përgjithshëm i Doganës së Kosovës, Agron Llugaliu, deklaroi se nga në kontrollin e kryer ndaj katër subjekteve që u është pezulluar leja, nuk është gjetur “ndonjë interes për vendin”.

“Në kontrollin që kemi ushtruar nuk kemi gjetur që ka pasur ndonjë interes ekonomik vendi, duke u bazuar në numrin e punëtoreve, si dhe nuk ka pasur ndonjë vlerë të shtuar në zingjirin furnizues te subjektet të tjera”, ka thënë ai.

Llugaliu, theksoi se përveç parregullsive tjera, po ashtu ka pasur gjetje se kamerat e vendosura nuk i kanë ruajtur xhirimet.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika