Qosja kritikon Kuvendin e Kosovës

Akademiku, Rexhep Qosja, ka hedhur kritika në lidhje me mbledhjen solemne të Kuvendit të Kosovës për nder të ditës së pavarësisë.

17 shkurtin, Qosja e ka cilësuar si ditën e dytë më të madhe për shqiptarët për nga rëndësia.

Ai përmes një shkrimi në Facebook, ka thënë se mosftesa e përfaqësuesve të institucioneve shkencore e kulturore si dhe e përfaqësuesve fetarë ka qenë veprim i gabuar.

“Por, për çudinë e madhe, në këtë solemnitet, ndër mysafirët, nuk u panë përfaqësues të institucioneve shkencore e kulturore të Kosovës, as intelektualë krijues e as përfaqësues të bashkësive fetare! Mungesa e tyre në atë mbledhje mund të quhet hiç më pak se veprim kundër vetvetes.”, ka shkruar Qosja.

Kritika ka pasur edhe për opozitën, të cilët e lëshuan sallën në kohën kur, Kryeministri Albin Kurti ishte duke e mbajtur fjalimin e tij.

Me këtë veprim, sipas Qosjës  “ata deshën s’deshën, me qëllim e pa qëllim, krijuan një pamje jo vetëm të pahijshme, por, hiç më pak se kundërkulturore e kundërdemokratike për Kosovën shtet në Botë!”.

Më 17 shkurt të këtij viti, në Kuvendin e Kosovës, po mbahej mbledhja solemne për nder të pavarësisë. Gjatë fjalimit të kryeministrit Kurti, opozita në fillim filloi të bëjë zhurmë e më pas e lëshuan sallën.

Pjesë e ceremonisë nuk ishin figurat fetare dhe as përfaqësuesë të institucioneve kulturore.

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika