Qosja kritikon Kuvendin e Kosovës

Akademiku, Rexhep Qosja, ka hedhur kritika në lidhje me mbledhjen solemne të Kuvendit të Kosovës për nder të ditës së pavarësisë.

17 shkurtin, Qosja e ka cilësuar si ditën e dytë më të madhe për shqiptarët për nga rëndësia.

Ai përmes një shkrimi në Facebook, ka thënë se mosftesa e përfaqësuesve të institucioneve shkencore e kulturore si dhe e përfaqësuesve fetarë ka qenë veprim i gabuar.

“Por, për çudinë e madhe, në këtë solemnitet, ndër mysafirët, nuk u panë përfaqësues të institucioneve shkencore e kulturore të Kosovës, as intelektualë krijues e as përfaqësues të bashkësive fetare! Mungesa e tyre në atë mbledhje mund të quhet hiç më pak se veprim kundër vetvetes.”, ka shkruar Qosja.

Kritika ka pasur edhe për opozitën, të cilët e lëshuan sallën në kohën kur, Kryeministri Albin Kurti ishte duke e mbajtur fjalimin e tij.

Me këtë veprim, sipas Qosjës  “ata deshën s’deshën, me qëllim e pa qëllim, krijuan një pamje jo vetëm të pahijshme, por, hiç më pak se kundërkulturore e kundërdemokratike për Kosovën shtet në Botë!”.

Më 17 shkurt të këtij viti, në Kuvendin e Kosovës, po mbahej mbledhja solemne për nder të pavarësisë. Gjatë fjalimit të kryeministrit Kurti, opozita në fillim filloi të bëjë zhurmë e më pas e lëshuan sallën.

Pjesë e ceremonisë nuk ishin figurat fetare dhe as përfaqësuesë të institucioneve kulturore.

 

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika