Quentin Tarantino shpjegon si drejton aktorët gjatë një seti të xhirimeve 

Regjisori, Quentin Tarantino, ka treguar mënyrën se si drejt aktorët gjatë setit të një xhirimi të filmi. Tarantino thekson se është e rëndësishme që regjisori të jetë aty gjatë xhirimit dhe jo në ndonjë dhomë duke i përcjellur nëpërmjet televizorit

Regjisori, Quentin Tarantino

Quentin Tarantino ka një histori mjaft solide kur bëhet fjalë për të punuar me aktorë. Emra legjendar si Christopher Walken dhe Robert De Niro janë shfaqur në filmat e tij dhe ai ka krijuar partneritete legjendare me Harvey Keitel, Samuel L. Jackson, Tim Roth dhe Uma Thurman.

Përplasja famëkeqe në xhirime që përfshin Thurman mund të ketë vënë në qendër të vëmendjes veprimet më me reputacion të Tarantinos, por në përgjithësi, përvojat me aktorët e tij priren të jenë pozitive.

Ndërsa ishte ulur me Institutin Amerikan të Filmit gjatë një shfaqjeje të filmit të tij të vitit 2012 Django Unchained , Tarantinos iu kërkua të shpjegonte procesin e tij të regjisë. Tarantino zbuloi se stili i tij personal ishte tepër intim, ai që përfshinte të qenit sa më afër kamerës dhe aktorëve që ishte e mundur nga ana njerëzore, shkruan Far Out.

“Unë nuk jam ulur atje në Video Village në një dhomë tjetër duke parë TV ndërsa filmi im po realizohet,” i tha Tarantino audiencës. “Unë jam kudo ku është kamera.” Për të ilustruar pikëpamjen e tij, Tarantino zgjodhi një pjesëtar të audiencës, vendosi një pamje hipotetike dhe u pozicionua aty ku do të ishte sikur të ishte një nga filmat e tij. Afërsia me aktorin dhe kamerën e ndihmoi Tarantinon të kontrollonte nga afër performancën, diçka që ai e shihte si thelbësore.

Herë pas here, do të pyes një aktor nëse i shqetëson që jam atje, – thekson Tarantino. “Pothuajse kurrë nuk i shqetëson që unë jam atje. Kjo është ajo që ata po bëjnë: ata po veprojnë për mua. Ata duan që unë të pëlqej. Çdo aktor, nëse është kushëriri juaj për të cilin folët për të bërë filmin dhe ai është aktori më i keq në botë, por ai ka flokë të kuq dhe ju keni nevojë për djalin sepse ai ka flokë të kuq dhe do ta bëjë falas, ose edhe nëse është fjala për Christoph Waltz, nuk ka rëndësi. Nëse jeni aty pranë kamerës, kur thoni prerë, të gjithë do të shikojnë nga ju për të parë se çfarë keni menduar.”

“Ata po veprojnë për ju. Ata thjesht veprojnë vetëm për ty kur ti e bën këtë”, thotë Tarantino. “Pra, mos jini në një dhomë tjetër. Mos shikoni TV. Ju keni punuar shumë për të parë televizor ndërkohë që po ndodh momenti më emocionues i jetës suaj. Jini aty, shikoni sytë e tyre, shikoni mjedisin përreth tyre. Hiq kornizën për pak! Ju keni kornizën, ju e dini se çfarë duhet të jetë korniza. Shihni çfarë ka jashtë kornizës, por gjithashtu, thjesht po ndjeni dramën e skenës. Kur e shikon në një monitor, je pothuajse shumë një anëtar i audiencës. Jo, ju jeni një krijues! Kjo është pjesa krijuese! Është mbrapa dhe me radhë, ju jeni një pjesë e saj.”

 

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika