Qytetet më të lira për t’u vizituar nga turistët

Alhambra është një kështjellë dhe pallat mesjetar në Granada dhe sigurisht një nga pikat kryesore të Spanjës

Po kërkoni pushimin më të lirë të qytetit në Evropë?

Sipas analizave të reja, qyteti jugor spanjoll i Granadës mund të jetë bastja juaj më e mirë.

Kostoja është një faktor i rëndësishëm për shumicën e pushuesve të mundshëm. Për fat të mirë, uebsajti i udhëtimeve Omio ka renditur destinacionet më të mira në Evropë për udhëtarët me një buxhet.
Faqja e krahasimit të udhëtimeve zgjodhi 100 destinacionet më të njohura të udhëtimit në Belgjikë, Gjermani, Francë, Itali, Holandë, Austri, Zvicër dhe Spanjë.

Më pas renditi qytetet në bazë të numrit të atraksioneve falas, përballueshmërisë së transportit lokal dhe çmimeve të ushqimit dhe pijeve. Gjithashtu shikoi kostot e tureve të vizitave të qytetit dhe numrin e shatërvaneve publike për pije.

Ku është pushimi më i lirë në qytet në Evropë?

Sipas Omio, qyteti jugor spanjoll i Granadës është destinacioni më i mirë evropian për një pushim buxhetor .

Qyteti andaluzian ka dhjetëra aktivitete falas – 112 për të qenë të saktë. Kjo përfshin 10 muze pa pagesë.
Omio zbuloi se vala turistike të Granadës janë disa nga më të lirat në Evropë, që kushtojnë rreth 6 €.
Një mbrëmje jashtë në qytet është një pazar, me 86 bare dhe klube nate ku birra kushton pak më shumë se 2 euro.

Studimi zbuloi gjithashtu se Granada ka 1011 pika Wi-Fi falas dhe 143 shatërvane publike për pije.

Një biletë e rregullt e autobusit është një nga më të lirat në Evropë me 1,40 € dhe marrja e një karte udhëtimi ul koston në 0,83 €.

Çfarë duhet të shihni në Granada

Kompleksi i pallateve Alhambra është tërheqja kurorëzuese e Granadës. Kalaja spektakolare maure u ndërtua fillimisht si një kështjellë e rrethuar me mure dhe më pas u bë rezidenca luksoze e emirëve Nasrid.

Kompleksi i pallateve Alhambra është tërheqja kurorëzuese e Granadës.

Mund të kaloni disa orë duke u mrekulluar me dekorimin e pasur islamik dhe harqet e zbukuruara me patkua të pallateve Nasrid, si dhe shpërthimin e ngjyrave në kopshtin e mbushur me lule të Generalife – rezidenca verore e sulltanëve.

Një tjetër nga atraksionet më të rëndësishme historike të Granadës është Katedralja, një strukturë mbresëlënëse e arkitekturës gotike, rilindjes dhe barokit që u deshën mbi 180 vjet për t’u ndërtuar.

Ajo mbetet e papërfunduar pasi fillimisht ishin planifikuar dy kulla për fasadën, vetëm njëra prej të cilave ka qenë gjysmë e ndërtuar.

Në mbrëmje, bëni një shëtitje rreth lagjes Albaicín, më e vjetra në Granada. Një labirint rrugësh dredha-dredha është i veshur me shtëpi të bardha dhe zona kodrinore ofron pamje të mrekullueshme të Alhambrës.

Kjo zonë është një vend i mrekullueshëm për t’u ndalur në disa bare të lira tapas për pije me kosto të ulët dhe ushqim falas.

Si të shkoni në Granada me tren

Granada kohët e fundit është lidhur me qytetet kryesore në Spanjë me një tren të ri me shpejtësi të lartë . Udhëtarët mund të nisen nga Madridi dhe të arrijnë në qytetin andaluzian në tre orë ose në katër orë nga Sevilja .

20131125 – FOTOGRAFIA: GONZALEZ MOLERO
PRESENTACION DEL TREN TURISTICO.

Duke u nisur nga Londra, udhëtarët mund të arrijnë në Madrid në vetëm 14 orë me tren, me ndryshime në Paris dhe Barcelonë .

Pasagjerët që zbresin në Berlin dhe Milano gjithashtu duhet të kalojnë përmes Parisit dhe Barcelonës për rrugën më të shpejtë.

Destinacionet buxhetore në Evropë

Omio e ka renditur Bruges në Belgjikë si destinacionin e dytë më të lirë të Evropës .

Qendra mahnitëse mesjetare ka 24 atraksione pa ndonjë gjë interesante dhe një turne të lirë në këmbë. Ajo gjithashtu ka gjashtë muze pa pagesë.

Çuditërisht, Venecia u rendit në vendin e tretë. Edhe pse është jashtëzakonisht i mbiçmuar, duket se ka një mënyrë për të vizituar Venecia me një buxhet.

Shumë nga pamjet e saj më të rëndësishme janë falas, duke përfshirë Sheshin e Shën Markut , Urën e Psherëtimave dhe Urën e Rialtos me pamje nga Kanali i Madh.

Ka 22 muze me hyrje falas dhe 186 shatërvane publike për pije.

 

Të fundit nga rubrika