Radojiçiq – Kurtit: Koha do të tregojë kush do të paguajë në fund

Milan Radojiçiq, nënkryetar i Listës Serbe, me anë të një komunikate i është drejtuar kryeministrit Albin Kurti, duke i thënë se “koha do të tregojë se kush do ta pësojë dhe do ta paguajë në fund”

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq, ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për mosdorëzim ndaj dialogut dhe përpjekje për të shpërdorur pushtetin.

Në një postim të publikuar në faqen zyrtare të Listës Serbe në Facebook, Radoiçiq ka akuzuar Kurtin për mosdashje të dialogut dhe për të preferuar konfliktin dhe hakmarrjen ndaj komunitetit serb në Kosovë.

“Kërcënimi që i dërguat sot nga Brukseli Listës Serbe dhe në radhë të parë popullit serb tregon qartë se ju Albin Kurti nuk doni dialog, nuk doni paqe, por doni konflikte dhe hakmarrje ndaj atyre që nuk mund t’i blini apo thyeni. Dhe prandaj shfaqni ankthin dhe fytyrën tuaj të vërtetë para syve të gjithë komunitetit ndërkombëtar sot”, thuhet në reagim.

Radoiçiq pretendon se zgjedhjet në veri të Kosovës nuk janë mbajtur për shkak të presionit dhe dhunës që iu bë serbëve nga njësia speciale e Policisë nën udhëheqjen e Kurtit.

“99.9% e popullit serb vendosi të mos shkojë në zgjedhje nën presionin e çizmeve të forcave tuaja speciale, të cilat kanë gjakun e serbëve që i pushkatuan dhe i rrahën dhe Lista Serbe e ndoqi atë vendim sepse ishte dhe do të jetë gjithmonë me njerëzit e saj”.

“Me këtë rast, të vetëdijshëm se kërcënimi juaj nuk është naiv sepse në periudhën e kaluar keni treguar se mund të shkaktoni kaos, të nxisni konflikte dhe urrejtje, të abuzoni me institucionet dhe të persekutoni serbët me to pa asnjë provë, dua t’ju them se nuk keni frikësuar. ne pak, as ne në Listën Serbe, as populli serb. Nëse je vetëm një pushtues tjetër që mendon se mund ta nënshtrojë me forcë popullin serb, por ki parasysh se ne jemi më shumë sesa mund të na arrestoni”, shton ai.

Po ashtu, ai ka kërcënuar se koha do të tregojë se kush do të pësojë dhe do të paguajë në fund.

“Albin Kurti, si të gjithë pushtuesit, mund të bësh si të duash, por jo sa të duash. Koha do të tregojë se kush do të pësojë dhe do të paguajë në fund. Rroftë Serbia! Rroftë populli serb”, thuhet në reagimin e Radoiçiq në faqen zyrtare të Listës Serbë në Facebook.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika